Kurkuma je známá pro své blahodárné účinky na lidské zdraví, ovšem její využití zde zcela nekončí, jelikož se hodí i pro výživu rostlin! Přineste si toto oranžové koření do své zahrady, kde s ním můžete doslova kouzlit. Budete překvapeni, jak moc je kurkuma prospěšná rostlinám, které díky ní divoce porostou.

Kurkumu můžete ve své zahradě využít až na 6 různých způsobů! Na co všechno je skvělá, zjistíte ve videu na YouTube, na kanálu GARDEN TIPS:

Zdroj: Youtube

Ochrana proti škůdcům

Kurkuma dokáže být velmi účinným přírodním prostředkem k ochraně vaší zahrady před škůdci. Obsahuje totiž látky s přirozenými pesticidními vlastnostmi, které mohou odpudit nežádoucí návštěvníky jako jsou slimáci, mšice a další hmyz, jenž by mohl poškodit vaše rostliny. Stačí ji posypat kolem rostlin, díky čemuž budou v bezpečí.

Podpora růstu a vývoje

Kromě odpuzování škůdců může kurkuma výrazně podpořit růst a vývoj vašich rostlin. Disponuje antibakteriálními účinky, které pomůžou rostlinám lépe absorbovat důležité živiny z půdy, a to z nich pak udělá silnější, zdravější a odolnější. Kurkuma rovněž stimuluje tvorbu kořenů u nových rostlin, což může vést k lepšímu zakořenění a rychlejšímu růstu.

Snížení stresu u rostlin

Rostliny, stejně jako lidé, mohou zažívat stresové situace, které ovlivňují jejich růst a vývoj. Kurkuma obsahuje látky, které mohou snížit stresovou odezvu rostlin a podpořit tak jejich odolnost vůči nepříznivým podmínkám jako je sucho, nadměrná vlhkost nebo teplotní extrémy. Přidáním kurkumy do zálivky posílíte jejich zdraví a odolnost nejen vůči těmto stresovým faktorům, ale také vůči všemožným nemocem.

Stimulace kvetení a plodnosti

Kurkuma má pozitivní vliv i na samotné kvetení a plodnost rostlin. Dokáže podpořit tvorbu květů a plodů, což může vést k bohatším a hojnějším úrodám ve vaší zahradě. Pokud přidáte kurkumu do půdy nebo jí aplikujete postřikem přímo na listy rajčat, papriky či okurky, zlepšíte tím současně kvalitu i tvorbu jejich květů.

Zlepšení kvality půdy

Přidáním tohoto koření do půdy zvýšíte propustnost a zlepšíte její strukturu, díky čemuž umožní kořenům rostlin lépe pronikat do hloubky a získávat více kyslíku společně s živinami. Kurkuma má také schopnost snižovat pH půdy, což může být pro některé rostliny velmi prospěšné. Kyselá půda zlepšuje dostupnost některých živin a minerálů, a to pak může vést k lepšímu zdraví a růstu vašich rostlin.

Související články

Zdroje: gkvks.com, nasezahrada.com, chalupari-zahradkari.cz