Stárnou vaše muškáty?
Pěstování muškátů není žádná věda. Je to rostlina vděčná a dobře se s ní manipuluje, když má dost vláhy a slunce, vydrží s vámi léta. Samozřejmě to ale není všechno pro úspěšný, a hlavně dlouhodobý růst. A především pro bohaté kvetení je třeba podpořit muškáty ještě jinak.
Muškáty pěstujete léta, ale zdá se vám, že to nějak není ono. Třeba už jsou přestárlé a chtěly by trochu obměnit. Také autor následujícího příspěvku měl stejný problém.
Na YouTube kanále Zahrada na řece se můžete podívat na to, jak si autor vypěstoval novou „matku“, čili rostlinu, z níž bude v dalších letech dělat řízky.
Nezapomeňte na výměnu zeminy
Nejenže se hodí muškáty zmladit, případně přidat nové sazenice, ale kromě důležité vláhy a slunce potřebují muškáty kvalitní výživnou půdu. Na to už je teď pozdě, ale měli byste si na to vzpomenout, až je budete na jaře zase množit a přesazovat.
Je sice docela možné pěstovat muškáty několik roků ve stejné zemině, ale přirozeně se tato půda vyčerpá a nutná je proto obměna nebo alespoň kvalitní prohnojení organickými vyzrálými hnojivy před novou sezonou.
Pro udržení optimální vláhy se také velmi osvědčily samozavlažovací květináče, které se hodí především na parapety, kde mohou být rostliny vystaveny velkému žáru. To muškátům vůbec nevadí a dokonce kvetou o to intenzivněji, pokud mají dostatečnou zálivku nebo zásobu vody.
Tipy jak udržet muškáty v květu po dlouhou dobu
Když už je ale sezóna v nejlepším, a to teď rozhodně je, můžete muškáty přihnojovat minerálními průmyslovými hnojivy nebo vyzkoušet hnojiva domácí, která jsou také účinná na vyživení, i když neposkytují precizní mix makro a mikro živin namíchaný právě pro potřeby pelargonií. Také u květin je třeba myslet na střídmost hnojení. Postupujte vždy podle návodu a hnojte maximálně jednou za 14 dní.
Z domácích hnojiv na květ se doporučují banánové slupky. Lze z nich připravit zálivku nebo je přímo zapravit do půdy k rostlině. Jako další se používá kávová sedlina, kterou je vhodné zapracovat do hlíny a spíš v malém. Někdy se celá firma milovníků kávy rozhodne přilepšovat pár rostlinám a ty pak celé zežloutnou.
Proto bezpodmínečně každé hnojení by mělo být střídmé a platí to i pro domácí hnojiva. Máte-li možnost, muškátům můžete přilepšit i výluhem z dřevěného popela nebo kompostu. Svědčí jim i zákvas ze slepičinců, ale pro použití v domácích podmínkách se opravdu nehodí.
V neposlední řadě je třeba odstraňovat stará květenství. Rostlina díky tomu vypadá nejen upraveně, ale zároveň je také méně vyčerpaná a znovu nasadí na květ. Odstranit květ není nijak náročné. Lze jej vylomit nebo vyštípnout prsty, ale samozřejmě se hodí použití čistých a ostrých zahradnických nůžek. Mírně upravit můžete i keříček samotný, aby byla rostlina kompaktní a hezká. Také tím podpoříte větvení se zelených částí.
Zdroje: cillawnandgarden.com, harvesttotable.com