Běžný cukr nemusíte využívat pouze jako sladidlo. Vyplatí se vám, když ho poskytnete i pěstovaným květinám. Rostliny totiž stejně jako lidé potřebují glukózu. A obzvlášť teď na jaře! Místo cukru můžete hnojit přímo i glukózou, kterou lze koupit v lékárně.

Jak hnojit rostliny cukrem? Podívejte se na YouTube video na kanálu Greg The Gardener:

Zdroj: Youtube

Sladké hnojení

Sladký cukr má na pěstované květiny velmi pozitivní účinek. Díky získaným živinám dobře rostou, jsou zdravé a silné a vytvářejí velké množství poupat a následně i květů. Hnojení cukrem je vhodné nejen teď na jaře, ale i na konci sezóny, kdy je čeká období s nedostatkem ultrafialového záření. A jak přesně postupovat?

Pocukrujte záhony

Nejjednodušším způsobem, jak můžete cukr aplikovat, je jeho rovnoměrné rozsypání na záhon mezi jednotlivé květiny. Následně už jen řádně zalijte a máte hotovo.

Připravte si cukrový roztok

Stejně tak můžete cukr použít ve formě zálivky. V tomto případě nechte cukr zcela rozpustit v odstáté vodě. Smíchejte vždy 1 polévkovou lžíci cukru s 1 l vody a vytvořte si celkové množství dle potřeby. V tekuté formě se glukóza dostane lépe a rychleji ke všem kořenům.

Proč je cukr pro květiny prospěšný

Cukr dodá rostlinám potřebnou energii, a to díky obsaženým sacharidům. Ty jsou zároveň nepostradatelným stavebním materiálem pro biosyntézu dalších látek.

Účinky lze podpořit kávovou sedlinou

Pokud chcete květinám opravdu dopřát, můžete cukr zkombinovat i kávovou sedlinou. Místo toho, abyste ji vyhazovali, smíchejte ji s cukrem, tuto směs rozsypejte na půdu a zalijte. Díky tomu bude zemina lehčí a vzdušnější a zvýší se její kyselost. Kombinace je vhodná především pro růže, mečíky, lilie, rododendrony a většinu stálezelených rostlin.

Cukr prospívá i řezaným květinám

Cukrový roztok můžete využít také pro řezané květiny ve váze. Nejenže vám vydrží déle čerstvé, ale nezvadnou rychle ani květy.

Související články

Zdroje: www.sugar.org, www.housedigest.com, www.chalupari-zahradkari.cz