Přestože se většina rostlin těší ze slunečních paprsků, jsou i takové, které potřebují ke svému životu noční měsíční svit. Plně rozvinutých nevšedních a nádherných květů si užijete právě v tuto nezvyklou dobu. Půjde však o neskutečně příjemný zážitek, který bude stát dozajista za to.

Chcete vidět 10 nejkrásnějších nočních kvetoucích květin na světě? Podívejte se na YouTube video na kanálu Garden graduate:

Zdroj: Youtube

Měsíčnice vytrvalá (Lunaria rediviva)

Lidové pojmenování měsíčnice je Jidášovy nebo čertovy penízky. Rostlina spadá do čeledi brukvovitých a daří se jí ve stínu či polostínu na vlhkých místech s neutrální nebo zásaditou půdou. 

V ideálních podmínkách dorůstá i do více než metrové délky, ale běžně měří 30 až 90 cm. Měsíčnice má sytě tmavé zelené listy, které jsou ve spodní části lodyhy srdčité a po obvodu nepravidelně zubaté.

Rostlina kvete světlé fialovými kvítky od května do konce léta a opojná vůně měsíčnice se bude vaší zahradou šířit především k večeru a v noci, kdy láká užitečné noční motýly. Plodem je asi 5 cm dlouhá dvouchlopňová šešulka na stopce.

Noční Phlox (Zaluzianskya ovata)

Další velice zajímavou noční květinou je noční Phlox, kterému se často přezdívá „půlnoční bonbón“. Je to díky silné medové vůni z květů. Trvalka je původem z Jižní Afriky a tvoří trsy s tenkými rozvětvenými a křehkými stonky, které nesou jasně zelené, vytrvalé oválné a ozubené listy dlouhé 2 až 4 cm.

V létě, od června do září, vznikají zploštělé bílé květy s karmínovým středem. Otevírají se na konci dne, rozevřené jsou až do časných ranních hodin a jejich vonný nektar přitahuje motýly a další noční hmyz.

Noční jasmín (Cestrum nocturnum)

Tato atraktivní rostlina je často označovaná jako „dáma noci“. Tento tropický stálezelený keř ve skutečnosti nepatří do rodiny jasmínů, ale k lilkovitým rostlinám. Je charakteristický svou neodolatelnou tropickou vůní. Pokud ji tedy vysadíte do blízkosti okna či dveří, můžete si její příjemné aroma vychutnávat i doma.

Noční kvetoucí jasmín dorůstá do výšky 2 až 3 m a jedná se o vynikajícího kandidáta na živé ploty. V období od jara až do konce léta tvoří shluky malých, bílo zelených trubkovitých květů. Jakmile zapadne slunce, roztáhnou se a šíří po okolí svou vůni. Po odkvětu vznikají bobule, které jsou potravou ptákům.

Večernice vonná (Hesperis matronalis)

Už z názvu je jasné, že tato rostlina patří mezi noční tvory. Květy má spíše drobné, jednoduché, zpravidla bílé, fialové nebo tmavě purpurové. Květenství tvoří krásný hrozen a uvnitř květů má světélkující tyčinky. Svou silně sladkou vůní připomíná hřebíček a zahradu vám provoní od června do konce sezóny.

Související články

Zdroje: www.marthastewart.com, www.ceskestavby.cz, www.lifestalers.cz