Jaro je období, kdy se probouzí k životu mnoho květin, které doslova rozzáří doposud pochmurnou přírodu. Jejich pestrobarevné květy často zasáhnou i neodolatelnou vůní, která prostoupí nejbližší okolí. Přestože možná znáte jejich podobu, víte opravdu, o které se jedná konkrétně? Díky testu si některé květiny nejenom připomenete, ale možná si připomenete i některé školní znalosti.

Prvosenky

Mezi první posly jara se řadí prvosenka jarní neboli primule, lidově petrklíč. Rostlina má něco kolem 500 druhů a kvete v neskutečné barevné škále od bílé, žluté, oranžové, červené až po růžovou a fialovou. Původní odrůdy jsou s jednoduchými květy, novější jsou plnokvěté nebo mají zvlněné okraje.

Narcisy

Nástup jara ohlašují i pestré květy narcisů. Nejen v odstínech klasické zlatožluté, ale i v kombinacích bílé a žlutooranžové barvy. První zmínka o pěstování narcisů se datuje už kolem 200 až 300 let před naším letopočtem. Řekové je pěstovali pro jejich atraktivitu, ale největší boom narcisy zažily, když je znovu okolo roku 1629 objevili Angličané. Následně se ve velkém rozšířily doslova po celém světě.

Krokusy

Krokusy patří mezi oblíbené jarní cibuloviny, které vždy potěší nejen svou výraznou barvou, ale i atypickými květy. Vzrůstem jsou sice drobné, svou krásou ale naprosto nepřehlédnutelné. Vždy na jaře potěší svými bílými, žlutými, oranžovými, modrými nebo fialovými nálevkovitými květy. Svým původem pocházejí krokusy z Řecka a Tuniska.

Tulipány

Jednou z nejoblíbenějších jarních květin je tulipán. Pěstuje se více než 1000 let a je populární po celém světě. V současné době lze vybírat z obrovského množství druhů, které se od sebe liší nejen barvou květů, ale i tvarem, okvětními lístky a celkovým vzrůstem. V 17. století byly tak ceněné, že sloužily jako měna.

Hyacinty

Hyacinty jsou známé svou omamnou vůní, která je cítit na dálku, a samozřejmě i svými výraznými odstíny. Zpravidla bývají bílé, v různých odstínech růžové a také fialové barvy. Hyacinty se pěstovaly v Evropě již za starého Říma. K jejich masivnímu rozšíření však došlo až během v 17. století, kdy byly do Evropy dovezené z jihozápadní Asie. Do současnosti bylo vyšlechtěno až dva tisíce odrůd. 

Modřence

Mezi hlavní představitele jarní scény patří i modřence. Tyto rostliny tvoří voňavé drobné hrozny v sytých odstínech modré, bílé i růžové barvy, které o sobě dají okamžitě vědět na každé zahrádce z dálky.

Violka zahradní

Pestrobarevné violky, lidově malé macešky, rozsvítí zahradu od jara do podzimu. Violky zahradní jsou druhem hybridního původu, který vznikl asi před 200 lety v Anglii a dnes se pěstuje po celém světě. Neexistuje snad žádná jiná květina, která má všechny barevné odstíny, dokonce i černé. Chybí pouze zelená barva.

Kvíz: Poznáte jarní květiny ze zahrádek? Budete překvapeni, co všechno se tam dá pěstovat

Související články

Zdroje: www.denik.cz, www.marianne.cz, www.zena-in.cz