Zahradničení je pro každého nadšeného pěstitele radost, ale bohužel k němu patří i boj se škůdci. Pokud nedojde k včasnému zásahu, mohou budoucí úrodu nejen značně poničit, ale i naprosto zlikvidovat. Zjistěte v našem kvízu, kdo vám během pěstitelské sezóny může na zahradě škodit a s kým máte tu čest.

Mšice

Mšice jsou jedním z nejčastějších škůdců. Objevují se náhle, a to hned ve velkém množství. V případě, že se jich chcete efektivně zbavit, jednejte okamžitě! Poškozená rostlina, z níž sají mšice šťávu má nejprve často pokroucené listy a postupně přestává i růst.

Ukazatelem výskytu mšic jsou také mravenci, žijí totiž ve vzájemné symbióze. Mravenci pomáhají mšicím s transportem a přes zimu je chrání v mraveništi a mšice je zásobují sladkou medovicí. Mšic existuje nespočet druhů a bývají bílé, žluté, zelené, hnědé a černé.

Napadají skoro všechny druhy rostlin. Perfektním přírodním prostředkem, který je na ně účinný je kopřivový nebo pelyňkový odvar.

Svilušky

Říká se jim neviditelní zabijáci, protože lidské oko je téměř nepostřehne. Jedná se drobné roztoče, kteří dosahují velikosti tak půl milimetru. Dospělé svilušky mají různé barvy, některé jsou bělavé, jiné zas oranžové, červené či černé, ale jistě se často setkáte i s bezbarvými.

Napadení poznáte podle drobných skvrnek na listech, které mají žlutohnědou, stříbrnou nebo bronzově hnědou barvu, ale i podle pavučinky mezi listy a stonky. Často napadají chmel, brambory, okurky, maliníky, vinnou révu a okrasné rostliny.

Na jejich likvidaci funguje heřmánkový nebo cibulový odvar.

Housenky běláska zelného

Dospělý bělásek je neškodný motýlek, pro vaši zahradu jsou nebezpečné jejich housenky. Velice s chutí si pochutnávají hlavně na zelí kapustě, květáku, brokolici, kedlubnách i ředkvičkách. Odlákat je můžete výluhem z aromatických bylinek.

Perfektně funguje máta, rozmarýn či levandule. Odvar lze vyrobit i z odebraných rajčatových zálistků. Běláskům zabráníte v nakladení vajíček na zeleninu natažením sítí přes záhony.

Pilatky

S březnem přichází na naše zahrady i pilatka. Jedná se o škodlivou vosu, jejíž larvy ničí ovocné stromy a keře. Nejvíce ohrožujte švestky, ale napadá i meruňky, třešně, jabloně, hrušně, angrešty a rybízy. Samice pilatky švestkové kladou vajíčka přímo do plodů.

Při malém výskytu lze housenky a larvy snadno vysbírat ručně, při velkém napadení na velkých plochách lze aplikovat výluh z quasiového dřeva, který si zvládnete vyrobit sami. Smíchejte 1 l vody s 50 gramy koupené štěpky, přiveďte k varu a nechte jemně probublávat celou hodinu. Vychladlý odvar aplikujte na postižená místa pomocí rozprašovače.

Molice

Maličké bílé mušky vypadají neškodně, ale jejich larvy dokáží zlikvidovat rajčata, okurky, papriky, brukvovité rostliny, maliny, ale také ovocné stromy, okrasné květiny a keře. Molice milují vlhko. Hlavní zásadou je proto rostliny nepřelívat a zeminu mezi jednotlivými zálivkami nechat vždy vyschnout. 

Nejraději se usazují na spodních částech listů, z kterých sají šťávu. Kromě dospělých jedinců tam najdete i velké množství larev a drobných černých vajíček. Na napadených místech se následně tvoří žluté skvrny, rostlina žloutne a postupně sesychá.

Zbavit se molic není vůbec snadné, proto se obrňte trpělivostí. Můžete využít buď kopřivový výluh, anebo slunéčko Delphastus pusillus, parazitickou vosička Encarsia formosa nebo ploštici Macrolophus caliginosus, které snadno seženete v prodejnách pro zahrádkáře nebo na internetu. 

Kvíz: Znáte zahradní škůdce a víte, na jakou rostlinu vám zaútočí?

Zdroje: www.marianne.cz, www.novinky.cz, www.nkz.cz