Hmyz našich zahrad
Zahrada je místem plným života a jeho součástí je i hmyz. Přestože je většina druhů hmyzu lidem nepříjemná, jedná se o živočišný druh, jehož některé druhy bychom si měli hýčkat. Mnoho z nich totiž plní pro naši zahrádku značně užitečnou funkci. Bez nich bychom se nemohli kochat rozkvetlými květinami a pochutnávat si na sladkých plodech přírody. Proč je hmyz v zahradě důležitý?
Opylovačů je potřeba
V posledních letech hmyzu totiž podstatně ubývá, což může mít v budoucnu dalekosáhlé důsledky. Zhruba 80 % rostlinných druhů jsou kvetoucí rostliny, které je potřebují opylovat. Včely, čmeláci, motýli a další hmyz zajišťují opylení ovocných stromů, zeleniny a okrasných květin, čímž podporují jejich růst a plodnost.
Likvidátoři škůdců
Některý hmyz je dokonalou zbraní i proti nežádoucím škůdcům. Berušky, slunéčka, škvoři, dlouhososky, zlatoočky a další predátoři se živí mšicemi, housenkami a dalšími škůdci, čímž přirozeně regulují jejich počet a chrání rostliny před poškozením. Pestřenky neboli vosičky zvládnou zničit nejen mšice, ale i třásněnky.
Zajišťují rozklad organického materiálu
Mnozí brouci a housenky či stonožky rozkládají odumřelé listy a jiné organické zbytky, čímž zlepšují strukturu půdy a uvolňují živiny pro pěstované rostliny.
Jak přilákat užitečný hmyz
Vytvořte podmínky, kde se bude hmyzu dařit. Poslední dobou je trendem opět lákat užitečný hmyz na zahrádky pomocí hmyzích domečků, ale i vysázením květinové louky. Pěstujte různé druhy květin, bylin a keřů, které kvetou v průběhu celého vegetačního období a poskytují hmyzu potravu v podobě pylu a nektaru.
Vytvořte na zahradě nějaký zdroj vody, například na pár míst položte malou misku s vodou nebo ptačí napajedlo. Omezte používání chemických pesticidů a insekticidů, které kromě škůdců zabíjejí i užitečný hmyz. Který hmyz je však pro zahrádku zhoubou?
Mšice
Jedná se o jednoho z nejčastějších škůdců českých zahrádek. Mšice jsou poměrně notoricky známé a jejich drobné tělo je zpravidla v zelené, béžové, žluté, červené nebo černé barvě.
Živí se sáním rostlinných šťáv a po jejich útoku se rostlinám nejprve začnou kroutit listy a postupně celá vysychá. Mšice jsou nebezpečné i proto, že velmi často přenášejí houbové, bakteriální nebo plísňové choroby. Kromě užitečného hmyzu pomáhají proti výskytu mšic i aromatické bylinky pěstované v sousedství.
Svilušky
Dalším častým nepřítelem všech pěstitelů jsou svilušky. Jedná se o drobné roztoče, kteří se projevují v podobě tenkých, hustě tkaných pavučin. Slouží hmyzu jako cesta za hledáním potravy. Vysáváním šťáv z rostlin způsobují usychání. Při velmi rozvinuté populaci svilušek je ale lepší používat chemické přípravky.
Zavíječ zimostrázový
V případě tohoto škůdce jsou nejnebezpečnější jeho housenky. Jsou poměrně velké a mají tělo ve světle zelené barvě s černými pruhy. Zpravidla začnou požíráním listů, ale brzy mohou zneškodnit většinu rostliny.
Někdy se pustí i do kůry keřů. Poličte na ně feromonové lapače, které lákají samce a dochází tak k omezenému rozmnožování. Nakladená vajíčka zlikvidujte odstraněním napadených částí rostliny a spalte je. Housenky je potřeba sbírat ručně, anebo využít účinný postřik.
Vyzkoušejte si náš kvíz a ověřte si, jak dobře znáte hmyz z českých zahrad?
Kvíz: Znáte hmyz našich zahrad? Víte, který je užitečný a jakého byste se měli co nejdříve zbavit?
Zdroje: www.nkz.cz, www.nasezahrada.cz, www.zena-in.cz