S kyticí karafiátů nejspíš příliš neoslníte...
Zdroj: Shutterstock.com / OlScher

Kytice k Valentýnu: Jaká je ideální?

Ať již tento svátek zamilovaných slavíte, či ne, rozkvetlý dárek udělá radost většině žen. Jenže – které květiny vybrat?

Nejosvědčenější klasikou jsou růže. A to již celé generace. Dnes jde o nejprodávanější řezanou květinu na světě. Když vynecháme fakt, že tyhle nádherné květiny existovaly prokazatelně minimálně již před 40 miliony lety, za posledních pár staletí pomohly získat srdce dámy statisícům mužů. Možná za to může i jemná, charakteristická vůně, linoucí se z těchto oboupohlavních květů.

Galská růže sice krásně voní, ale do kytice se nehodí... Galská růže sice krásně voní, ale do kytice se nehodí... Zdroj: Shutterstock.com / Alienor Llona Bonnard

Mohou za ni aromatické silice. Intenzita čichového prožitku se liší podle odrůd, vliv má ale i denní doba nebo počasí. Pokud se na vůni chceme podívat z chemického hlediska, při nádechu nad květem růže se zasněně usmějeme díky vonné složce s obsahem alkoholů geraniolu a L-citronellolu. Pragmaticky založenou dívku touhle informací možná při předání kytice pozitivně překvapíte – či alespoň „dostanete pár bodů“ k dobru za originalitu. Nejvíce voní druh růže galská, ale ta se do kytice zrovna nehodí.

Základy ostnaté květomluvy

Mnohem romantičtěji než biologické rozbory vyznívá květomluva růží. Symbolizují lásku, vášeň, ale i žárlivost. Krásný květ a trny mají upozorňovat, jak dokáže láska někdy bolet. Svou oblibu mezi zamilovanými si drží již od Antiky. Pro vyznání lásky se podle květomluvy hodí nejlépe rudé růže. Každá barva totiž značí něco jiného:

  • Rudou obdarované dívce říkáte „Miluji tě“.
  • Růžovou vzdáváte hold její kráse a něze.
  • Oranžovou jí říkáte, že po ni toužíte.
  • Bílou, že vám chybí její pozornost.
  • A nakonec žlutou – ta říká, že na svou vyvolenou žárlíte.

Rozhodnete-li se pro kytici růží, opravdu famózní dojem zanecháte, pokud se bude jednat o rovnou stovku. Jde o vyšší investici. 100 růží sice můžete sehnat již za 2 500 korun, ale to se jedná o kytici růžovou. Rudé jsou výrazně dražší. Roli hraje i jejich délka. Bavíme se tak o částce zhruba 5 000–7 000 korun. Pokud se zajímáte o původ kupovaného zboží, zjistíte, že jde obvykle o květiny z Holandska, ale klidně i z Ekvádoru nebo Afriky. Rudé růže jsou osvědčená klasika. Velká kytice ale stojí kolem 7000 korun... Rudé růže jsou osvědčená klasika. Velká kytice ale stojí kolem 7000 korun... Zdroj: Shutterstock.com / smspsy

Karafiát? Budete za nudného patrona... 

S kyticí karafiátů nejspíš příliš neoslníte... S kyticí karafiátů nejspíš příliš neoslníte... Zdroj: Shutterstock.com / OlScher Možná se ale vaší vyvolené růže nelíbí a vy to víte. Pak se stojí za to podívat, které další květiny si drží největší popularitu. Na druhém místě trůní karafiát. Má mnoho variant, hodí se do kytic, může mít malá i velká květenství. Ale otevřeně řečeno, pro kytici z lásky není vhodný. Výjimkou by snad mohlo být jeho umístění do kytice složené z různých dalších druhů řezaných květin, kterou svěříte zkušené a šikovné aranžérce květin. Karafiát je skvělý, pokud posíláte děti pro vysvědčení, nebo jdete přát třeba k svátku. Na vyznání zamilovanosti jde o příliš nudnou variantu.

Chryzantému nechte raději na hrob...

O něco lepší volbou je již chryzantéma, třetí nejprodávanější řezaná květina. Ovšem jen o pověstný chloupek. Řada z nás ji má spíše spojenou s dušičkami a výzdobou hrobů. Přeskočme proto radši na čtvrtý stupínek, kde na nás čeká tulipán. Ze „slavných květin“ jde hned po růži o skvělou volbu. Tuhle křehce vyhlížející květinu si každý spojí s Holandskem, pravdou však je, že pochází z Číny. A stejně jako růže má předávat láskyplné sdělení. Řeč je však o červeném tulipánu. Akceptovat se dá i růžová varianta. Pokud se vám víc líbí žlutá a rozhodnete se dívku svého srdce obdarovat s ní, modlete se, ať nezná květomluvu. Žlutým tulipánem totiž sdělujete, že ji považujete za pyšnou a povrchní osobu. Tulipány jako vyznání lásky? Ano, ale jen červené nebo růžové. Nikdy ne žluté! Tulipány jako vyznání lásky? Ano, ale jen červené nebo růžové. Nikdy ne žluté! Zdroj: Shutterstock.com / id-art

Akční letáky