obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ladné kavyly, sivé kostřavy a suchomilné květiny: ideální kombinace

Trávy dodají kvetoucím trvalkám lehkost a dynamiku, každý závan větru jejich stébla roztančí. Výsadby zjemní a zahradu zdobí i na podzim a v zimě, protože je stříháme vždy až na jaře.

Smíšené výsadby suchomilných trvalek jsou stále oblíbenější a nyní, po extrémně suchém létě, budou jistě zakládány na mnoha dalších zahradách. Jsou totiž krásné takřka po celý rok a vyžadují jen minimum vláhy. Kromě odolných kvetoucích trvalek a bylinek by na nich neměly chybět ani okrasné trávy – ovšem je třeba zvolit pouze suchomilné druhy. 

kavyl péřovitý ve smíšené výsadbě s monardami, třapatkami a dalšími trvalkami kavyl péřovitý ve smíšené výsadbě s monardami, třapatkami a dalšími trvalkami Zdroj: Shutterstock.com / Del Boy

Vlající kavyly

Pěstovat můžeme buď kultivary odvozené z našich původních (avšak dnes velmi vzácných) suchomilných trav jako je kavyl písečný (Stipa borysthenica), kavyl péřitý (Stipa pennata), kavyl vláskovitý (Stipa capillata) a dalších, nebo od severoamerického kavylu péřovitého (Stipa tenuissima).

kavyl vláskovitý (Stipa capillata) kavyl vláskovitý (Stipa capillata) Zdroj: Shutterstock.com / Sokolenko

Všechny kavyly  a zahardní kultivary zvláště vynikají lehoučkým, dlouhým, ve větru ladně vlajícím květenstvím, které ovine trvalky jako jemný závoj. Jediné, co potřebují, je propustná půda a slunce. 

Kostřava a krásnoočko, kombinace, která podtrhne krásu obou trvalek Kostřava a krásnoočko, kombinace, která podtrhne krásu obou trvalek Zdroj: Shutterstock.com / Del Boy

Sivé kostřavy

Trsnaté bochánky tenkolistých, vůči suchu odolných kostřav krásně doplňují výsadbu jemnou strukturou a modrosivou barvou. Mezi nejoblíbenější patří 10-30 cm vysoké kultivary odvozené od kostřavy sivé (Festuva glauca), kostřavy ovčí (Festuca ovina), kostřavy popelavé (Festuca cinerea) a dalších. Jsou to trávy vytrvalé a odolné, ale po několika letech mohou trsy ztrácet svůj kompaktní tvar a hustotu – pomůže jednoduché namnožení rozdělením a přesazení, které provedeme časně zjara nebo koncem léta.

Akční letáky