Smíšené výsadby suchomilných trvalek jsou stále oblíbenější a nyní, po extrémně suchém létě, budou jistě zakládány na mnoha dalších zahradách. Jsou totiž krásné takřka po celý rok a vyžadují jen minimum vláhy. Kromě odolných kvetoucích trvalek a bylinek by na nich neměly chybět ani okrasné trávy – ovšem je třeba zvolit pouze suchomilné druhy.

Vlající kavyly

Pěstovat můžeme buď kultivary odvozené z našich původních (avšak dnes velmi vzácných) suchomilných trav jako je kavyl písečný (Stipa borysthenica), kavyl péřitý (Stipa pennata), kavyl vláskovitý (Stipa capillata) a dalších, nebo od severoamerického kavylu péřovitého (Stipa tenuissima).

Všechny kavyly a zahardní kultivary zvláště vynikají lehoučkým, dlouhým, ve větru ladně vlajícím květenstvím, které ovine trvalky jako jemný závoj. Jediné, co potřebují, je propustná půda a slunce.

Sivé kostřavy

Trsnaté bochánky tenkolistých, vůči suchu odolných kostřav krásně doplňují výsadbu jemnou strukturou a modrosivou barvou. Mezi nejoblíbenější patří 10-30 cm vysoké kultivary odvozené od kostřavy sivé (Festuva glauca), kostřavy ovčí (Festuca ovina), kostřavy popelavé (Festuca cinerea) a dalších. Jsou to trávy vytrvalé a odolné, ale po několika letech mohou trsy ztrácet svůj kompaktní tvar a hustotu – pomůže jednoduché namnožení rozdělením a přesazení, které provedeme časně zjara nebo koncem léta.