obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Lahodné stáleplodící měsíční jahody můžete sít i sklízet ještě letos

Měsíční jahody plodí od léta do podzimu. Jahůdky jsou lahodné, chutí i vůní podobné lesním. Můžete je pěstovat na záhoně, v truhlíku i květináči. V březnu je nevyšší čas je vysít.

Ze semen se pěstují takzvané měsíční jahody. Starší odrůda Rujana plodí celý rok, její plody jsou voňavé a sladké skoro jako plané lesní jahůdky. Jsou však také jen o trochu větší. Nároční zahrádkáři  (i labužníci) proto ocení i novější odrůdu středně velkých, výtečných jahod, které lze rovněž vypěstovat ze semen – jmenuje se Temptation.

Jahody se sejí v únoru a březnu

Pokud semínka vysejete v únoru, nejpozději počátkem března, vyroste do června silná sadba, která bude plodit časně.

Měsíční jahody v květináčích jsou pěkné i na pohled Měsíční jahody v květináčích jsou pěkné i na pohled Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  • Substrát by měl být humózní, dobře propustný a mírně kyselý – s pH okolo 5.  
  • Dostatek vláhy je zásadní – kořenové baly by měly být stále  rovnoměrně, mírně vlhké (vhodné jsou i samozavlažovací truhlíky).
  • Zdraví rostlin i množství sladkých a dobře vyzrálých plodů podpoří pravidelné přihnojování.
  • Jahody mají rády slunce a pro zrání plodů jsou jeho paprsky žádoucí, ale polední žár by je mohl poškodit – pokud máte balkón orientovaný na jih, raději je přistiňte.
  • V suchých dnech vám budou jahodníky vděčné za orosení měkkou, odstátou vodou.

Měsíční jahody dozrávají postupně po celé léto Měsíční jahody dozrávají postupně po celé léto Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jahody na balkóně i na okenním parapetu

Měsíční jahody si můžete snadno vypěstovat i v květináči na balkóně či terase, nebo dokonce za oknem. Pro tento způsob je zvláště Temptation ideální, protože plodí rychle. V předjaří zasejete a v létě již sklízíte odměnu, která postupně dozrává až do podzimu. Pokud včasný termín nestihnete,  vysévat můžete až do června, ale rostliny budou pravděpodobně plodit až v dalším roce.

Zdravá sadba ze semen

Zahradní jahodník bohužel často trápí virové choroby, které deformují listy, způsobují chlorózy – blednutí, snižují plodnost a mnohdy hubí celé rostliny.  Jahody zkrátka degenerují. A co je nejhorší, při množení výhony nemoc „zdědí“ i nové sazeničky. Virózy jsou navíc přenášeny i mšicemi a jiným savým hmyzem a na záhonu se lehce rozšíří z jedné rostliny na druhou. Založit zdravý, nový a chorobami nezatížený záhon, bylo dříve možné pouze ozdravením sadby jahodníku v tkáňových kulturách a další pěstování v přísné izolaci. Mnohem jednodušším a přirozenějším řešením je množení jahod ze semen. Osivem se totiž virové choroby nepřenášejí!

Ze semínek získáte levnou a zdravou sadbu jahod Ze semínek získáte levnou a zdravou sadbu jahod Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Až přijde zima…

Zima je ještě daleko, ale je dobré vědět, jak na ni měsíční jahody připravit, až se ujme vlády. Přezimováni odrůdy Rujana i Temptation je naštěstí bezproblémové. Pokud je však budete pěstovat v truhlíku, zakryjte ho v době prudkých mrazů chvojím a proti promrznutí raději izolujte i stěny a dno. A nezapomeňte, že nejpravděpodobnější příčinou uhynutí jahodníku v průběhu zimy není vymrznutí, ale vyschnutí. Dostatek sněhu na truhlíku v době oblevy dodá vodu, která se pomalu vstřebá do substrátu. Pokud sníh není, měli byste i v zimě truhlík občas zalít.

Akční letáky