Berušky a jejich larvy jsou dravci, kteří se živí mšicemi a dalšími drobnými škůdci. Jedna dospělá beruška dokáže za rok zlikvidovat až čtyři tisíce mšic. Pro zahrádkáře, kteří se chtějí vyhnout používání chemických pesticidů, jsou berušky ideálním řešením. Nejenže pomáhají udržet mšice na uzdě, ale také přispívají k biologické rovnováze v zahradě.

Na video od The Dodo o ohromujícím životním cyklu berušek se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Jak přilákat berušky na zahradu

Aby se berušky usadily ve vaší zahradě, je důležité vytvořit pro ně přívětivé prostředí. Jedním ze způsobů, jak je přilákat, je výsev vhodných rostlin. Berušky preferují miříkovité rostliny, které mají bílé a žluté květy v plochých květenstvích.

Do této kategorie patří například kopr, fenykl, petržel, mrkev, libeček, koriandr a andělika. Kromě těchto rostlin můžete zvolit i některé z čeledi hvězdnicovitých, jako jsou řebříček a měsíček. Tyto rostliny nejenže poskytují potravu, ale také lákají berušky svým pylem a nektarem.

Zajištění vody a úkrytů

Stejně jako ostatní hmyz, i berušky potřebují přístup k vodě. Jednoduché pítko, například miska s vodou a několika kameny nebo větvičkami, může být ideálním řešením. Kameny a větvičky zajistí, že se berušky neutopí, pokud do vody spadnou.

Dalším krokem je vytvoření útočišť nebo tzv. hmyzích hotelů. Tyto domečky mohou být zakoupeny, ale zvládnete je vyrobit i sami. Jedná se o uzavřenou dřevěnou krabičku vystlanou suchým mechem nebo senem s otvorem pro vstup. Takový domeček poskytuje beruškám bezpečné místo k úkrytu nebo přezimování. Nejvhodnější místo pro umístění je chráněné a osluněné stanoviště blízko rozkvetlých rostlin nebo rostlin napadených mšicemi.

Další pomocníci proti mšicím

Berušky nejsou jedinými spojenci v boji proti mšicím. Na vaší zahradě mohou být užiteční také škvoři, larvy pestřenek a larvy zlatooček. Tyto druhy hmyzu se také živí mšicemi a dalšími škůdci, čímž pomáhají udržovat zahradu zdravou a bez chemických zásahů.

Berušky jsou nesmírně užiteční brouci, kteří pomáhají udržovat zahradu bez škodlivých mšic. Přilákání těchto predátorů pomocí vhodných rostlin, vody a úkrytů je nejen ekologickým řešením, ale také efektivním způsobem, jak bojovat proti zahradním škůdcům. Takže pokud vás trápí mšice, vězte, že s pomocí berušek můžete tento problém snadno a přirozeně vyřešit. A navíc, pohled na tyto roztomilé broučky určitě potěší každého zahrádkáře.

Související články

Zdroj: www.youtube.com, www.nkz.cz