Elegantní strom s bílou kůrou a drobnými srdcovitými lístky je nenahraditelnou součástí prastarého lidového léčitelství. Tento strom, známý pod názvem Betula pendula, nabízí široké spektrum léčivých účinků a léčivých látek. Tradičně se využívají různé části břízy, včetně mladých jarních listů, pupenů, kůry a mízy, které přinášejí mnoho zdravotních výhod.

Na video od Deflector Bushcraft o léčivých účinkách břízy bělokoré se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Bříza je známá antibakteriálními účinky

Listy břízy obsahují hořčiny, flavonoidy, pryskyřice, třísloviny, organické kyseliny, saponiny, zinek, karoten a vitamin C. Na druhou stranu, pupeny nabízejí široké spektrum enzymů a dalších léčivých látek, zatímco kůra je bohatá na betulin, známé antiseptikum.

Bříza bělokorá je známá svými antibakteriálními, diuretickými, protizánětlivými a analgetickými účinky. Má významný přínos pro zdraví ledvin, močových cest, kloubů, kostí, vlasů i pokožky. Březový čaj, který se připravuje ze sušených listů, má diuretické a dezinfekční účinky, což ho činí účinným při potížích s močovými cestami, ledvinami, dně a revmatismu.

Březové listy se nejčastěji sbírají na jaře před rozkvětem, kdy obsahují nejvíce léčivých látek. Suší se ve vzdušných a suchých místnostech, aby si uchovaly svou účinnost. Z těchto listů se také připravuje březový čaj, který je vhodný jako detoxikační kůra.

Mladé březové lístky a pupeny lze využít i jako obklad na bolesti kloubů. Stačí je podrcené přiložit na postižené místo a nechat působit přes noc. Pro podporu zdraví vlasů lze připravit březový elixír, který obsahuje sušené březové listy, sušenou kopřivu dvoudomou a sušené březové pupeny zalité jablečným octem. Tento elixír pomáhá omezit tvorbu lupů, mastnotu vlasů a zlepšuje jejich pružnost a lesk.

Březová voda je ve skutečnosti míza

Březové pupeny se sbírají brzy na jaře a suší se v dobře větraných a suchých místnostech. Z nich se často připravuje tinktura, která má podporovat detoxikaci organismu a hubnutí.

Výjimečnou součástí březového stromu je i míza, známá jako březová voda. Sbírá se před rašením listů, ačkoli je to praktikováno spíše na východ od nás. Tato míza je bohatá na živiny podporující naše zdraví.

Celkově lze říci, že bříza bělokorá není pouze krásným stromem, ale také ceněným pomocníkem v tradičním lidovém léčitelství. Její léčivé účinky na zdraví ledvin, kloubů, vlasů a pokožky ji činí nedocenitelnou součástí léčivých bylin.

Související články

Zdroj: www.youtube.com, www.iprima.cz