V Asii je jiaogulan neboli pětilistý ženšen (Gynostemma pentaphyllum) již po tisíciletí považován za elixír mládí a vitality, podobně jako legendární žen-šen. Moderní výzkumy jeho účinky potvrdily. Patří mezi ně podpora imunitního systému a fyzické i psychické kondice, pomoc při snižování hladiny cholesterolu a cukru v krvi, regeneraci jater a ledvin, harmonizace trávicího systému. Mezi účinné látky patří například gypenosidy, svými účinky podobné ginsenosidům, obsaženým v pravém ženšenu.

Povzbuzující nálev i salát

Nálev můžeme připravit z čerstvých i sušených lístků. 1-2 lžičky jemně sekaných nebo podrcených listů zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 10-15 minut luhovat. (Při dávkování můžeme, podobně jako u dalších bylinek, zohlednit i svou váhu – větší a mohutnější člověk potřebuje vyšší dávku, což kupodivu nebývá zohledněno při dávkování léků. Podobně jako věk, přičemž spolu s léty se zpomaluje metabolismus, vše zůstává v těle déle a účinkuje proto silněji).

Užíváme 2-3x denně po dobu 3-4 týdnů, poté je vhodná alespoň dvoutýdenní pauza (žádný adaptogen není vhodné užívat trvale, ovšem po pauze lze kůru ještě jednou zopakovat).

Nasládlá a trochu mdlá chuť nálevu není každému příjemná, můžeme ho však kombinovat s dalšími bylinkami – říz spolehlivě dodá troška máty. Oblíbená je také kombinace se zeleným čajem – nejprve vroucí vodou zalijeme jiaogulan, po 5-10 minutách přidáme zelený čaj. Ten stačí luhovat 2-3 minuty ve vodě, jejíž teplota již klesla. Chuť jiaogulanu lze vylepšit fermentací podobně jako u pravého čaje, provést však správný postup doma není snadné.

Čerstvé výhonky jsou výtečné do salátů, kde jejich lehce nasládlá a kořenitá chuť bývá spíš přínosem, zvláště pokud je použijeme jen v malé míře jako zdravé koření.

Pěstování

  • Jiaogulan je popínavá rostlina, kterou můžeme navést na oporu, nebo ji nechat splývat ze závěsného květináče.
  • Daří se mu na světlém místě, v humózním, stále mírně vlhkém substrátu.
  • Prospívá mu letnění a snáší i poměrně nízké teploty, ale pokud zimuje v chladu, mohou mu opadávat listy a odumírat celé výhony. Kořeny však zůstávají životaschopné, pouze odpočívají. Při celoročním pěstování v bytě obvykle prospívá.
  • Snadno se množí řízkováním, vrcholový řízek stačí zapíchnout do lehkého substrátu, který udržujeme mírně vlhký.