Okurkám se daří, ale začínají žloutnout listy?

Žloutnou listy vašich okurek? To, že čas od času nějaký list zežloutne a uschne, není tragédie ani nic divného. Někdy může být rostlina dlouho bez zálivky, list může být popálený, nalomený a podobně.

Pokud se ale vyskytne žloutnutí ve větší míře a na několika rostlinách, jistě nejde jen o poranění a o nedostatku vláhy byste věděli. Dalším častým důvodem žloutnutí listů je také nedostatek některých živin, mezi které patří například pro zeleň důležitý draslík.

Žloutnutí a usychání listů může působit i plíseň, na kterou si posvítila autorka příspěvku z YouTube kanálu Zahrada pro radost. Poradí vám, jak s nepříjemnou plísní bojovat.

Zdroj: Youtube

Proč používat hnojivo z cibulových slupek?

Pojďme zpět k nedostatku živin. Možná si říkáte, proč je se žloutnutím spojovaný zrovna draslík. O něm se přeci mluví především v souvislosti s kořenovým systémem a tvorbou květů a zrání.

To je sice pravda, ale draslík ovlivňuje celou řadu procesů v rostlinách, a tedy také udržuje správnou hydrataci rostlin optimálním hospodařením s vodou. Navíc aktivuje enzymy nutné k metabolickým procesům, souvisí s transportem živin, ale také ovlivňuje fotosyntézu.

Abychom ale byli poctiví, pokud listy žloutnou, nemusí jít výhradně jen o nedostatek dusíku, ale i železa nebo hořčíku. Nicméně u železa a hořčíku zůstávají žilky zelené a žloutne jen zbytek listu. O plísních na okurkách, které se také projevují žloutnutím, jste mohli slyšet v příspěvku. Mramorování listů okurek zase způsobují viry.

Co může zachránit vaše okurky od nedostatku živin? Samozřejmě také domácí hnojiva a mezi nimi nálev z cibulových slupek.

Právě cibulové slupky jsou bohaté na draslík a vápník a jsou proto oblíbeným hnojivem, které vás nic nestojí a příprava je ohromně snadná. Navíc je to také poměrně účinný repelent, tekže pravidelnou aplikací odradíte i nenechavé škůdce.

Hnojivo z cibulových slupek

Cibulové slupky namočte do vody a nechte je zcela ponořené macerovat několik dnů. Na litr vody použijte zhruba jednu plnou hrst slupek. Po pár dnech tekutinu sceďte a nařeďte vodou v poměru 1:10.

Použijte plátýnko nebo kávový filtr, pokud chcete používat hnojivo také na list či jako repelent proti hmyzu. Tímto hnojivem můžete zalévat okurky jednou týdně. Zálivka se však rozhodně hodí i pro veškeré další plodiny i okrasnou zeleň.

Pokud vás zajímají i jiná domácí hnojiva, rozhodně stojí za vyzkoušení nejen banánové slupky či nálev z kompostu, ale také kyselé mléko nebo syrovátka. Syrovátku ani kyselé mléko se však nehodí kupovat, to by se vám takové zalévání dost prodražilo.

Pokud se ale stane, že mléko zkysne nebo máte v okolí mlékárnu, kde můžete získat odpadní syrovátku, rozhodně neváhejte i tyto tekutiny na zahradě použít. Také mléko či syrovátku zřeďte vodou a to v poměru 1:1.

Související články

Zdroje: chalupari-zahradkari.cz, www.nasezahrada.com