obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Lékárna ze zahrady: Listy jitrocele hojí a posilují

Jitrocel prospívají nejen při nachlazení, ale díky obsahu komplexu prospěšných látek jako celková posila těla. Hojí dýchací cesty, žaludek i pleť, pročišťuje játra, pomáhá snižovat cukr v krvi.

V některých výsadbách ho odstraňujeme jako plevel, avšak pokud ho v přírodním trávníku či trvalkovém záhonu necháme růst, dobře nám poslouží. Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) i jitrocel větší (Plantago major) patří mezi významné léčivé rostliny.

jitrocelový čaj jitrocelový čaj Zdroj: Shutterstock.com / kaprik

Mladé listy jitrocele můžeme konzumovat i v salátech, omáčkách, dušených směsích, smoothie, bylinkovém tvarohu. Velmi mladé listy lze konzumovat celé, u starších tuhou bázi odstraníme. Jedlá a chutná jsou i poupata a pro léčivé účinky lze sbírat i semena. Ta jsou výborným přírodním prostředkem na pročištění střev, působí proti zácpě, hojí žaludek a pomáhá snižovat hladinu krevního cukru i regenerovat játra.

Čaj i šťáva

Nálev z jitrocelových listů ulevuje při kašli a nachlazení, hojí sliznice jak dýchacích, tak trávicích cest. Užíváme nálev ze lžíce listů na šálek vody třikrát denně. Listy na sušení se sbírají od května do srpna. Jejich prospěšné účinky můžeme využít nejen v čaji, ale i v sirupu, výtečná je i čerstvá vylisovaná šťáva, kterou užíváme po lžících několikrát denně.

jitrocelový obklad jitrocelový obklad Zdroj: Shutterstock.com / Oleg Dadochkin

Jitrocelový obklad

A na drobné oděrky, popáleniny nebo štípance můžeme přiložit rozmačkaný list – díky chlorofylu a dalším látkám působí dezinfekčně, hojivě a utiší svědění. Obklad namočená v odvaru z jitrocelových listů zase poslouží při zánětech spojivek. Listy obsahují hojivé slizy, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, glykosidy, vitamíny, minerály a další cenné látky.

Akční letáky