obrázek z archivu ireceptar.cz

Letní a podzimní krása třapatek čili rudbekií

Rudbekie, česky třapatky či terčovky, jsou krásnou ozdobou květinové zahrádky. Tyto trvalky kvetou až do podzimu a těší nás i motýli a včely, kterým skýtají potravu.

Můžeme obdivovat řadu odstínů od žluté přes hnědou až do bronzové, další barvu růžovou pak dodají jejich blízké příbuzné třapatky nachové. Při výsadbě počítejme s tím, že začínají kvést o něco později, zhruba v červenci, zato však kvetou až do září a do teplého října. A pokud je průběžně stříháme, nakvétají další a další květy, čímž se celková doba kvetení ještě prodlouží.

třapatkatřapatkaAutor: Archiv ireceptar.cz

Třapaté květy a západ slunce

Pocházejí z prérií Severní Ameriky, ale mnohé v Evropě zplaněly. Rod Rudbeckia obsahuje 23 druhů převážně trvalek, dvouletek, ale i letniček. Pojmenoval je švédský botanik Carl von Linné po svém učiteli Olofu Rudbeckovi. Dnes už mají všechny druhy vlastní názvy, uveďme třeba třapatku srstnatou (R. hirta): jedna její odrůda odkazuje přímo na místo svého výskytu na území severoamerických indiánů a nese název Cherokee Sunset, dále třapatku zářivou (R. fulgida), třapatku lesklou (R. nitida), třapatku dřípatou (R. laciniata), zmínit se můžeme také o méně často pěstovaných třapatkách, třeba trojlaločné, missourijské nebo největší (R. maxima). V posledních letech se v našich zahradách objevují třapatky bledé, které mají světle růžovou barvu a úzké okvětní plátky.

třapatka srstnatá (Rudbeckia hirta)třapatka srstnatá (Rudbeckia hirta)Autor: Archiv ireceptar.cz

Pěstování

 • obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

  Rudbekie kvetou celé léto. Délku období květu znásobíme kombinací různých odrůd. Rostliny jsou většinou robustní, ale nevyžadují oporu.

   

   Semínka pro předpěstování sazeniček vyséváme v březnu, zhruba za dva měsíce jsou rostlinky připravené k výsadbě na záhon.
 • Sazeničky vysazujeme v druhé polovině května na slunné místo do výživné, lehčí půdy.
 • Květina potřebuje plné slunce, vysazujeme ji do písčitohlinité až hlinité čerstvé zahradní půdy, středně bohaté na živiny.
 • Pozdě na podzim anebo brzy na jaře trs sestříhneme až u země.
 • Rostlina je většinou krátkověká, v následujícím roce ji musíme znovu vysévat nebo vysazovat, ale je snadné ji namnožit buď opětovným výsevem semen, nebo dělením trsů.
 • V době růstu a květu uvítají dostatek vláhy.

třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida)třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida)Autor: Archiv ireceptar.cz

Léčivá i toxická třapatka drápatka

Za zvláštní zmínku stojí třapatka drápatá, která má stejně jako její blízká příbuzná echinacea léčivé účinky. Její mladé řapíky indiáni tradičně používali v lidovém léčitelství – čaj z oddenků pomáhá čistit trávicí soustavu, obklady z květů zase léčí popáleniny. V současnosti se ovšem zejména pro vnitřní užívání rostlina nedoporučuje, protože obsahuje některé toxické látky a po požití listů byly u zvířat (ovcí, prasat, dobytka) dokonce pozorovány mírné otravy. K léčení se daleko běžněji využívá příbuzná rudbekií Echinacea purpureatřapatka nachová. A ještě zajímavost, z listů a oddenku drápaté třapatky je možné získat přírodní barvivo.

Akční letáky