Hruška - zralé plody.
Zdroj: Ortodox / Shutterstock.com

Letní odrůdy hrušní odolné vůči strupovitosti i mrazu

Přejete si bezproblémové pěstování hrušní a bohatou úrodu? Vyberte si odrůdy, které nejsou náchylné ke strupovitosti a jejichž květy nepodléhají zkáze kvůli jarním mrazíkům.

V minulosti u nás byly hrušky velmi oblíbené ovoce s velkou tradicí. Pro svou kvalitu bývaly české hrušky vyhlášené nejen u nás, ale i v zahraničí. A pak se téměř přestaly vysazovat. Díky kvalitním a odolným odrůdám se na zahrady naštěstí opět vrací.

Letní odrůdy hrušní

Podle doby zralosti plodů dělíme odrůdy hrušek na letní, podzimní a zimní. V tomto článku si představíme osvědčené odrůdy letní. Všechny níže uvedené odrůdy mají vysokou odolnost proti nízkým teplotám ve dřevě i v květu a proti strupovitosti.

Alice Alice Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Alice

Tato odrůda má plod středně velký, baňkovitý. Jeho dužnina je bílá, jemná, středně šťavnatá. Chuť plodů je sladce navinulá, aromatická, dobrá. Plodnost má odrůda středně brzkou, velkou a pravidelnou. Plody sklízíme v polovině července až začátkem srpna a ovoce je možné skladovat asi dva týdny. Kvalitní a pěkné plody jsou vhodné pro přímý konzum.

Isolda Isolda Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Isolda

Plod této odrůdy je velký až velmi velký, hruškovitý. Jeho dužnina je bílá až nažloutlá, rozplývavá, jemná, velmi šťavnatá. Chuť plodů je nasládlá, aromatická, dobrá. Plodnost je střední, pravidelná. Ovoce sklízíme začátkem srpna, konzumní zralost nastává ihned po sklizni, lze je skladovat 1–2 týdny. Plody jsou kvalitní, vhodné pro přímý konzum. Vzhledem k dobré odolnosti vůči strupovitosti můžeme odrůdu vysazovat i ve vyšších oblastech.

Milada Milada Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Milada

Tato odrůda má velké, široce kuželovité plody. Slupku mají hladkou, jemnou, základní barva je zelenožlutá, překrytá jasnou červení s rozmytým líčkem a žíháním. Jejich dužnina je bílá, křehká, šťavnatá. Chuť plodů je sladce navinulá, aromatická, dobrá. Plodnost je brzká, střední, pravidelná. Plody sklízíme v polovině září, konzumní zralost nastává v říjnu, ovoce je možné skladovat do listopadu.

Radana Radana Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Radana

Hrušeň má střední, široce tupě kuželovitý plod. Jeho dužnina je nažloutlá, chruplavá, šťavnatá. Chuť plodů je nasládlá, aromatická, dobrá. Plodnost je brzká, velká, pravidelná. Ovoce sklízíme v polovině srpna, konzumní zralost nastává koncem srpna, hrušky můžeme skladovat až dva měsíce. Pro zajištění pravidelné plodnosti je při přeplození nutná probírka plodů. Atraktivní, kvalitní plody jsou vhodné pro přímý konzum i konzervárenské zpracování. Odrůdu můžeme vysazovat ve všech oblastech vhodných pro pěstování hrušní na malých zahrádkách i ve větších výsadbách.

Williamsova Williamsova Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Williamsova

Oblíbená odrůda má plod střední, baňatě kuželovitý. Jeho dužnina je bílá, jemná, rozplývavá, velmi šťavnatá. Chuť plodů je sladce navinulá, výrazně aromatická, velmi dobrá. Plodnost je brzká, střední, pravidelná. Ovoce sklízíme začátkem září, konzumní zralost nastává ihned po sklizni. Odolnost proti nízkým teplotám ve dřevě i v květu je střední, proti napadení strupovitostí je vysoká. Je to jedna z nejvýznamnějších letních odrůd s plody vhodnými pro přímý konzum i konzervárenské zpracování. Je vhodná především do teplejších oblastí.

Akční letáky