Hana
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Letní odrůdy jabloní odolné vůči strupovitosti a padlí jabloňovému

Než vysadíme jabloň, je dobré si pečlivě vybrat ze široké současné nabídky odrůd. Proti nemocem odolné odrůdy vyžadují mnohem méně práce, obejdeme se i bez chemie. A chuť jejich plodů je výtečná.

 

Ametyst

Česká odrůda má středně velké, kulovité až zploštěle kulovité plody a navinulou až sladce navinulou, příjemnou aromatickou chuť. Plodnost je brzká, střední a pravidelná. Plody většinou sklízíme ve 2. polovině srpna, odrůdu můžeme skladovat asi měsíc.

 • Je rezistentní ke strupovitosti a málo náchylná na padlí jabloňové.
 • Je vhodná pro různé polohy i způsoby pěstování.

Ametyst Ametyst Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Dima

Nová česká odrůda se středně velkými až velkými plody, ploše kulovitého tvaru. Chuť mají sladce navinulou, příjemně aromatickou, velmi dobrou. Plodí hojně a pravidelně a sklízíme ji začátkem srpna.

 • Odolnost proti napadení strupovitostí jabloní je střední až vysoká, proti napadení padlím jabloňovým je tolerantní.
 • Můžeme ji pěstovat ve všech oblastech.

Dima Dima Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Discovery

Pochází z Anglie, má středně velké, atraktivní plody, ploše kulovitého tvaru, sladce navinulé, velmi dobré chuti. Plodí později, středně, sklizeň začíná začátkem srpna a jablka je možné skladovat asi dva týdny.

 • Proti napadení strupovitostí a padlí jabloňovému má vysokou odolnost.
 • Nejlepší výsledky dosahuje ve středních polohách.

Discovery Discovery Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hana

Tato česká odrůda se středními až velkými plody kulovitého tvaru má slabě navinulou, aromatickou, dobrou chuť. Plodí brzy a středně silně. Sklízíme ji začátkem srpna, konzumovat ji lze ihned po sklizni, skladovat ji je možné až tři týdny.

 • Je rezistentní proti strupovitosti, proti padlí jabloňovému má střední odolnost. Na některých stanovištích byla pozorována fyziologická hořká skvrnitost dužniny.
 • Je vhodná pro pěstování ve všech oblastech.

Hana Hana Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Julia

 Česká odrůda se středně velkými, ploše kulovitými plody, která má sladce navinulou aromatickou, velmi dobrou chuť. Plodnost je brzká, střední až velká, pravidelná. Sklízíme ji koncem července až začátkem srpna, konzumně dozrává ihned po sklizni, při dobrém uskladnění ji lze skladovat až měsíc. Plody se při přepravě málo otlačují. 

 • Odolnost proti strupovitosti a padlí jabloňovému je vysoká.
 • Můžeme ji pěstovat ve všech oblastech, ve vyšších polohách může mít horší chuť.

Julia Julia Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Miodar

Česká odrůda má plody střední až velké, tupě kuželovité, se slabými žebry. Dužnina je bílá, středně pevná, šťavnatá, navinulé, mírně aromatické, velmi dobré chuti. Plodnost je brzká, střední až velká, téměř pravidelná. Plody sklízíme v první polovině srpna, konzumně dozrává týden po sklizni.

 • Odolnost proti napadení strupovitostí je střední, proti napadení padlím jabloňovým je tolerantní.
 • Můžeme ji pěstovat ve všech oblastech vhodných pro jabloně.

Miodar Miodar Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Mivibe

Tato nová česká odrůda má velké, kulovité plody s naznačenými žebry. Má sladce navinulou, mírně aromatickou, výbornou chuť. Plodnost má brzkou, střední, téměř pravidelnou. Plody sklízíme v polovině srpna a lze je uchovat asi dva týdny.

 • Je tolerantní proti napadení strupovitostí a padlí jabloňovému. Odolnosti proti houbovým chorobám je vysoká.
 • Odrůdu lze pěstovat ve všech oblastech.

Mivibe Mivibe Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nela

Česká odrůda se středně velkými až velkými plody, s navinule sladkou, mírně aromatickou dobrou chutí. Plodnost je brzká a pravidelná. Jablka sklízíme v druhé polovině srpna, konzumovat je můžeme ihned po sklizni, skladovat je můžeme zhruba tři týdny.

 • Proti strupovitosti jabloní je rezistentní, odolnost proti padlí jabloňovému je střední. Je nenáročná na řez.
 • Je vhodná do všech oblastí.

Nela Nela Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Průsvitné letní

Ruská odrůda s dlouhou tradicí pěstování, se středně velkými, kulovitě kuželovitými plody, které mají sklon k otlačení. Chuť je sladce navinulá, dobrá. Plodnost je brzká, velká, ale nepravidelná. Jablka sklízíme v polovině července, skladovat je lze jen asi 10 dnů.

 • Proti napadení strupovitostí má vysokou odolnost, proti napadení padlím jabloňovým je středně odolná. Je náročná na letní řez a pro udržení pravidelné plodnosti je nutná probírka plodů.
 • Je možné ji pěstovat ve všech oblastech.

Průsvitné letní Průsvitné letní Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Akční letáky