Broskvoně plodí na jednoletých výhonech a starší obrost postupně odumírá.
Zdroj: shutterstock.com

Mnoho lidí řeže broskvoně po sklizni špatně a ničí je: Neděláte stejné chyby?

Chcete se v příští sezóně dočkat opět bohaté úrody broskví? Základem je správně provedený letní řez. 

Pokud byste rádi podpořili růst a plodnost broskvoní, neměli byste zapomínat, že ovocný strom je nutné po odplození správně prořezat. Dočkáte se tak v příští sezóně samozřejmě i mnohem kvalitnějších a chutnějších broskví. Ke správnému dozrávání totiž potřebuje celý strom dostatek slunka.

Kdy je ideální doba k řezu?

Nikdy řez broskvoní nepodceňujte, strom by vám to dal brzy najevo. Pokud máte mladý stromek, je nutné řez provést dokonce třikrát do roka, a to hned brzy na jaře, během června a koncem srpna či počátkem září. Značně tak podpoříte jeho celkové zdraví a bohatou násadu plodů v následujících letech. Starší statné stromy, jejichž spodní obrost je již „vyholen“, zmlazujte řezem vždy po sklizni.

Broskvoň je nutné pravidelně zmlazovat řezem, jinak vám stromek zbytečně brzy zestárne. Pokud máte mladý stromek, je nutné řez provést dokonce třikrát do roka. Zdroj: shutterstock.com

Broskvoně jsou citlivé

Pěstovat broskve v našich zeměpisných podmínkách není zcela jednoduché, protože jsou poměrně náročné na teplo a zimní období nemusejí dobře snášet. Často mohou během chladného období vyschnout a omrznout. Broskvoně vyžadují kvalitní jílovité půdy a poměrně teplou lokalitu. Ovšem, když dáte tomuto typu ovocného stromu veškeré podmínky ke kvalitnímu životu, bude vám klidně plodit i více než dvacet let.

Dodržte správný termín letního řezu

Nikdy po odplození neodkládejte zmlazení stromu na zimu, protože byste značně snížili jeho celkovou odolnost proti mrazu. V lepším případě byste snížili plodnost, ale v tom horším byste mohli přijít o celý strom, který by byl navíc velmi náchylný k různým nebezpečným chorobám.

Správné provedení letního řezu

Základním principem je odstranění všech větví, které rostou směrem dovnitř koruny a strom zahušťují. Díky tomu dojde k prosvětlení stromu a v příštím vegetačním období proběhne správné zakládaní bohatého květenství a plodnosti. Zároveň je nutné odstranit také veškeré mechanicky poškozené větve a také všechny, jež jsou napadené chorobami či škůdci.

Veškeré zmíněné výhonky zkraťte zhruba o jednu třetinu. Kolmo rostoucí dlouhé výhony kosterních větví zkraťte tak, abyste sjednotili veškeré větve směřující z koruny ven. Stejně tak ořežte i jednoleté výhonky, a to na délku cca 30 cm, budou příští rok více plodné a lépe vyzrají listové i květní pupeny.

Nikdy neponechte broskvoň po řezu bez ošetření

Abyste nevystavili ovocný strom po řezu chorobám, jako například sporám hub rodů Leucostoma, Cincta a Monilia, je nutné řezné rány vždy ošetřit nejlépe štěpařským voskem. Mohlo by dojít k mrtvici větví i kmene či ke klejotoku. Spory by jednoduše vyklíčily a vrostly do pletiva, které by postupně narušovaly.

Každý nadšený pěstitel broskvoní si přeje mít co nejúrodnější sklizeň plodů. Ke správnému dozrávání potřebuje celý strom broskvoně dostatek slunka. Zdroj: shutterstock.com

U silnějších větví vždy ránu pečlivě zacelte nejprve po celém okraji kůry a nakonec i střed. Stejně tak se postarejte i o drobné větvičky, které pokračují bočním výhonem. Konce samostatných tenkých větviček zamazávat nemusíte.

Inspirujte se ukázkou letního řezu zkušeným zahradníkem zde:

Zdroje:

www.nasdum.eu, www.izahradkar.cz, www.rizikabezrizika.cz

Akční letáky