Levandule je známá svou opojnou vůní, která je uklidňující, relaxační a příjemná. Také levandulová barva je pastvou pro oči. Proto se není čemu divit, že tato bylinka zdobí nejednu zahradu. Pokud chcete, aby byla vaše levandule bujná a měla spoustu květů, stačí zvolit ten správný letní střih.

Pokud levanduli správně ostříháte, odvděčí se vám kompaktním porostem a bujnými keříky, které nebudou dřevnatět. Levandule je totiž sice známá jako trvalka, ve skutečnosti se však jedná o polokeř. Pokud byste tedy nechali žít levanduli vlastním životem, její stonky by postupem času zdřevnatěly a stal by se z ní keřík.

Stonky levandule dřevnatí rychle, se střihem neotálejte

Mějte se na pozoru, stonky levandule dřevnatí rychle, tudíž s řezem neotálejte. Dřevnaté stonky se totiž zkracují těžko, polehávají, levandule řídne a méně kvete. Ideálně se levandule stříhá dvakrát ročně. Na jaře, když začíná rašit a už je jisté, že nebudou mrazy, a podruhé ke konci léta, když odkvete. Váš čas se tedy blíží a za několik týdnů byste měli vzít nůžky do ruky.

Pamatujte, že existuje rozdíl mezi jarním a letním stříháním. Na jaře se stříhá hluboko, ideálně tak deset centimetrů, kdežto v létě se stříhají pouze květy po olistění. Tento střih proveďte po odkvětu, kdy začnou květy osychat. Levandule tak získá sílu zase růst, nebude se vysilovat a bude připravena na příští sezónu. Někdy se stane, že v tom samém roce vykvete i dvakrát.

Existuje několik variant, jak omladit levanduli

Pokud máte levanduli už dřevnatou, nebudete to mít tak snadné. Máte několik možností. Buď levanduli ostříhejte až na samotné staré dřevo a čekejte, zda znovu obrazí, nebo vyzkoušejte jistější variantu. Na jaře některé větvičky ustřihněte více, až na staré dřevo, a některé pouze k rašícím pupenům. Tento systém každý rok opakujte a uvidíte, že také dojde k omlazení větviček a vaše levandule bude zase vzkvétat.

Levandule je pastvou pro včelky, motýly, ale i další hmyz. Vždy tedy myslete na to, že je nutné ji stříhat až po odkvetení. Během celé sezóny se nebojte levanduli sklízet a používat.

Zdroj: www.nkz.cz, www.zavunilevandule.cz, www.levandulovafarma.cz