Některým druhům letniček prospěje zaštípnutí mladých rostlinek po výsadbě.
Zdroj: David Prahl / Shutterstock.com

Co udělat, aby letničky vydržely nádherné a obsypané květy až do podzimu?

Letničky neboli jednoletky jsou královnami léta a v zahradě i na terasách zajistí nejpestřejší paletu barevných květů. Většinou je využíváme k dekorativním a okrasným účelům v jednom vegetačním období, a to nanejvýš něco okolo deseti měsíců. Během své sezóny stihnou vyklíčit, postupně vyrůst, vykvést, přinést semena a odumřít.

Zdroj: hobby.instory.czwww.mujdum.czliving.iprima.cz

Jak letničky pěstovat?

Převážná většina z nich se musí předpěstovat ve skleníku, v pařeništi nebo i doma v blízkosti oken. Některé druhy letniček jsou totiž velmi citlivé a choulostivé na chlad. Odolnější jednoletky se vysévají přímo na záhon a jejich růst je poměrně rychlejší. Početná skupina se o výsev postará dokonce i sama, protože se množí tzv. samovýsevem. Existují i druhy množící se vegetativně, zelenými řízky.

Letničky si lebedí především v lehčí, výživné hlinitopísčité půdě bohaté na živiny. Letničky si lebedí především v lehčí, výživné hlinitopísčité půdě bohaté na živiny. Zdroj: Profimedia

A jakou půdu mají nejraději?

Zvolte pro ně to nejlepší! Letničky jsou na ni náročné. Lebedí si především v lehčí, výživné hlinitopísčité půdě bohaté na živiny. Nezapomeňte ji pravidelně udržovat bez plevelů a pravidelně ji kypřit. 

Milují světlo, slunce a dostatek vláhy

Světlo je jednou ze základních podmínek pro růst rostlin. A u letniček to platí dvojnásob. Většině z nich vyhovuje místo plné slunce a denního světla. Je vaše zahrada utopená ve stínu stromů? Pak očekávejte menší květenu. Důležitou roli hraje i pravidelná a přiměřená zálivka, která udržuje tyto rostliny v dobré kondici.

V případě sucha prospívá rostlinám občasná, ale rozhodně ne každodenní. Milují nejlépe odstátou dešťovou vodu, a to nejlépe v ranních hodinách. Určitě je nezalévejte v největším horku, můžete jim spíš uškodit. Zemina by se zapařila a kořeny by mohly napadnout houbové choroby.

Jakým způsobem letničky kombinovat?

Je to na vás, ale je dobré dodržovat jistá ověřená pravidla. V zásadě platí, aby byly rostliny přibližně stejného vzrůstu a nestínily si. Vyšší květiny dozadu a nižší převislé dopředu. Pokud chcete vytvořit barevné kombinace, vyberte druhy s podobnými nároky na slunce, půdu i živiny. A nic se nestane, když letničky zkombinujete i s vytrvalými travinami. Naopak, vznikne vám obzvlášť zajímavá dekorace.

Světlo je jednou ze základních podmínek pro růst rostlin, letniček zvlášť. Světlo je jednou ze základních podmínek pro růst rostlin, letniček zvlášť. Zdroj: Profimedia

Co udělat, aby letničky zdobily vaši zahradu až do pozdního podzimu?

Některým druhům prospěje zaštípnutí mladých rostlinek po výsadbě. Rostliny tak zesílí a budou tvořit bohaté a kompaktní keříky. Určité druhy podpoříme k opětovnému kvetení hlubokým řezem. Pro jednoletky tvořící rychle semena je zas prospěšné včasné odstřižení semeníků. Vysokým letničkám, které by mohly časem polehat, pomůže vhodná opora.

Akční letáky