obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Letničky pomáhají zelenině. Zpestří záhony a ozdraví půdu

Kvetoucí letničky záhony nejen zkrášlí, některé nám při pěstování zeleniny dokonce pomáhají. Navíc mohou být samy jedlé a léčivé.

Lichořeřišnice - půdopokryvná, pnoucí, léčivá

Sousedství lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) je ideální mimo jiné pro brokolici, brambory, fazole, hrách, rajčata, okurky, cukety, a dýně, zelí, kapusty, květák, révu vinnou, ovocné stromy i růže. Tato bujně rostoucí nízká či popínavá letnička (dle odrůdy) se zářivými květy odpuzuje řadu škůdců a zmírňuje napadení houbovými chorobami. Jako koberec pod ovocnými stromy působí proti napadení vlnatkou krvavou. Po příchodu mrazů ji můžeme na místě ponechat, poslouží jako zdravý mulč. Navíc je jedlá a léčivá. Prospívá při zánětech dýchacích i močových cest, čerstvé listy i květy s pikantní chutí můžeme přidávat do salátů i na obložené chleby.

  Lichořeřišnice větší a brutnák lékařský Lichořeřišnice větší a brutnák lékařský Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Brutnák - užitečný i pohledný

Brutnák lékařský (Borago officinalis) je letnička rovněž nenáročná, jedlá (mladé listy jsou vhodné na špenát, kvítka na ozdobu pokrmů), snadno se množící samovýsevem. Vylepšuje kvalitu půdy a jako soused svědčí mnoha druhům zeleniny, jen pozor na to, že dorůstá přes metr do výšky. Obzvlášť prospívá hrášku, který se po něm může i pnout, květáku, brokolici, jahodám, cuketám a dýním, okurkám a rajčatům. Jeho pohledné květy po celé léto sytí včely. I pro nás jsou jedlé a můžeme jimi ozdobit salát. 

Měsíček - zářivý, hojivý, nenáročný

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je letnička nejen nenáročná, pohledná, jedlá a léčivá, ale jako blízký soused také prospěšná pro mnoho druhů zeleniny. Ozdravuje půdu a pomáhá například rajčatům, okurkám, mrkvi, petrželi, ředkvičkám, špenátu, salátu, zelí, kapustě, květáku, brokolici, jahodám, fazolím, cuketám a dýním, bramborám, révě vinné. Rovněž s dalšími letničkami můžeme měsíček kombinovat k prospěchu všech – například se slunečnicemi, brutnákem (modrooranžová kombinace květů je pohledná, obě rostliny kvetou po celé léto i podzim), dále s heřmánkem, lichořeřišnicí. Měsíček si rozumí také s aromatickými bylinkami, například s koprem, levandulí, saturejkou.

  Měsíček lékařský je všestranně užitečná, nenáročná letnička Měsíček lékařský je všestranně užitečná, nenáročná letnička Zdroj: Shutterstock.com / vilax

Slunečnice jako opora

Sousedství slunečnice (Helianthus), kterou lze pěstovat ve vysokých i nízkých a rozmanitě zbarvených odrůdách, svědčí cuketám, fazolím, salátu, kukuřici a okurkám. Popínavým druhům může statná a rychle rostoucí letnička poskytnout i oporu. Zeleninu je však třeba dostatečně hnojit, protože i slunečnice je na výživu vzhledem ke své velikosti náročná a mohla by sousedy o živiny obírat.

Pokud mezi řádky brambor vysejeme lichořeřišnici nebo měsíček, pomohou brambory chránit před plísní bramborovu. Působí přímo ozdravnými látkami, avšak pomáhá i samotný pokryv půdy - spory z odkryté zeminy se při dešti nedostávají na listy brambor.

  Aksamitník svědčí půdě Aksamitník svědčí půdě Zdroj: Shutetrstock.com / CatherineL-Prod

Půdní zdravotník

Sousedství aksamitníku (Tagetes), známého pod lidovým označením afrikán, obzvlášť prospívá salátu, jahodám, bramborám, cuketám, fazolím, květáku, mrkvi, rajčatům, vhodné je však pro veškerou zeleninu. Aksamitník ozdravuje půdu a prokazatelně likviduje háďátka, výrazný účinek má speciální odrůda Ground Control, nicméně prospěšné jsou i jiné odrůdy.

Akční letáky