vitálka položená neboli sanvitálie poléhavá, Sanvitalia procumbens
Zdroj: NATTAPONG SAMRAN / Shutterstock.com

Nenáročná, vděčná Vitálka: Nádherný koberec květů je na čase založit právě teď

Sanvitálie čili vitálka je jednou z nejvděčnějších letniček, pokud si přejete doplnit trvalkové výsadby a cestičky nízkým kvetoucím kobercem. Není náročná a sazeničky můžete koupit i v červnu.

Letničky jsou vděčným doplňkem trvalkových záhonů, a jednou z nejvhodnějších je právě vitálka položená (Sanvitalia procumbens), někdy též uváděná jako sanvitálie poléhavá. Patří k nejvděčnějším, protože rychle a spolehlivě pokryje každé volné místo na záhoně pestrým kobercem kvetoucím až dlouho do podzimu.

Sanvitálie tvoří spodní patro smíšeného záhonu Sanvitálie tvoří spodní patro smíšeného záhonu Zdroj: SusaZoom / Shutterstock.com

Husté polštářky jsou nízké, většinou nepřevyšují 15 cm. Květy mají v průměru asi 2,5 cm, terčíky jsou v původní formě skoro černé.

vitálka položená, Sanvitalia procumbens vitálka položená, Sanvitalia procumbens Zdroj: RukiMedia / Shutterstock.com

Odolná a společenská

  • Vitálka nejlépe pokvete na slunném stanovišti
  • Vydrží úpal, přísušky i konkurenci okolních rostlin
  • Nesnáší pouze těžké a jílovité půdy
  • V březnu či dubnu si můžeme předpěstovat sazeničky

Do nádob i podél cestiček

Dobře vypadá na skalkách, v zelených zídkách, na okrajích záhonů, kde nepravidelně přerůstá do cestiček, v kombinaci s dalšími letničkami ji můžeme využít i jako obrubu na hrobech. Velmi pěkně rovněž působí v závěsných nádobách a jako doplňková rostlina v kombinovaných truhlících. Nakvétá na přelomu května a června.

Akční letáky