Levandule je mrazuvzdorná trvalka, která roste v keřích a má neuvěřitelně jemnou aromatickou vůni. Celkově existuje něco kolem 20 druhů a všechny mají jiné schopnosti. I když skvěle vypadá a skvěle voní, ne všechny druhy i dobře chutnají a jsou jedlé. Naopak konzumace některých se někdy doporučuje. Při jakých příležitostech?

Youtube video, jak připravit levanduli na zimu, najdete zde na kanále Rosy Hardy Gardening:

Zdroj: Youtube

Levandule lékařská

Levandule lékařská je nejpěstovanější druh v České republice. Právě tento druh naleznete na 90 % českých levandulových farem. Je to aromatická a hlavně léčivá rostlina. Levandule lékařská je známá pro své uklidňující účinky. Pomáhá od úzkosti a stresu, nebo i při poruchách spánku. Tuto bylinku lze také použít jako dezinfekční prostředek díky jejím antibakteriálním účinkům.  

Léčivá levandule

Levandule má antidepresivní účinky a používá se jako přírodní léčivo proti úzkostem a stresu. To potvrdila německá studie, která přiřazuje levandulový esenciální olej k efektivní alternativě syntetických léků. Stačí rozetřít pár kapek na spánky a za pár minutek pocítíte uvolnění a vaše tělo se příjemně zrelaxuje.  
Při potížích se spánkem levandule také pomůže. Můžete vypít před spaním levandulový čaj. Někteří si dokonce balí cigarety s rozdrcenou levandulí a kouří je před spaním.  
Levandulový olej se také dá dokonale použít jako léčivá dezinfekce, když máte nějaké zranění. Ránu stačí pomazat, a tím ji očistíte, aby se nezanítila.

Levandule v zimě

Pokud chcete správně připravit své levandulové záhony tak, aby vám krásně v příští sezóně vykvetly, musíte udělat jednu důležitou věc. Většina lidí u levandulí zastřihává pouze odumřelé vršky, ale tím vám bohužel krásné levandule v příští sezóně nevyraší. Je totiž důležité práci nedělat ledabyle. Jako první zkontrolujte, ve které části vám začíná růst nový výhonek. V této části se má levandule správně zastřihnout, aby jejímu rozkvětu nebránily žádné dávno odkvetlé části. Abyste mladé výhonky dobře poznali, vezměte si větší množství levandule do jedné ruky, přidržte si ho na straně a poté se podívejte, jak nízko budete muset sestřihnout. Nebo můžete jako první zastřihnout první polovinu výhonků, aby se vám odumřelé květy nepletly do cesty a pak znovu zastřihnout v místě, kde se již klubou nové výhonky.

Související články

Zdroje: www.levandulezmoravy.cz, budejovice.rozhlas.cz