Levandule pochází ze Středomoří a touto dobou bezesporu patří mezi největší ozdoby českých zahrádek. Můžete ji navíc použít i jako přírodní repelent a také chrání proti slimákům a ostatním škůdcům. Aby krásně prospívala a dělala vám radost co nejdéle, je ideální ji alespoň jednou za rok pohnojit.

Levandule nesnáší přemokření

Levanduli pěstujte na slunných místech, kam paprsky dopadají alespoň osm hodin denně. Místo by také mělo být chráněno před větrem, tudíž je ideální jižní strana zahrady. Dopřejte levanduli vzdušnou a dobře propustnou zeminu, nesnáší překmokření.

Levanduli můžete pěstovat jak na zahradě, tak v květináči. Nutné ale je, aby půda, do které levanduli zasadíte, byla provzdušněná a nadýchaná, rozhodně ne však vlhká. Skvělé je tak vyvýšené místo, které odvede přebytečnou vodu. Do zeminy klidně také přimíchejte trochu písku. Bylince se daří v půdě chudé na živiny. Ideální pH půdy na pěstování levandule je mezi 6,7 a 7,3.

Levandule je nenáročná, proto i hnojení stačí jednou za rok. Jediné, co potřebuje, je zásaditá půda a více dusíku, než fosforu a draslíku. Uvidíte, že bude ještě krásnější a bude lépe kvést.

Levandule se k nám dostala už v 10. století

Kouzelnou moc levandule znali již staří Egypťané, Féničané i Arabové. Ti z jejích vonných silic vyráběli parfémy, ale i masti k mumifikaci těl. I takový Tutanchamon měl ve své hrobce nádobku s levandulí. Kolem roku 600 př.n.l. se stala významnou součástí květeny Francie a dodnes je tam velmi oblíbená. K nám do Čech ji přinesli mniši z řádu benediktýnského v 10. století.

Lidé si levanduli v Čechách oblíbili a stala součástí jejich každodenního života. Ženy si z ní dělaly věnce i náhrdelníky, aby odehnaly otravný hmyz a voněly, doma se zase zavěšovala za trámy, dávala do peřin i šatníků. Nesmíme zapomenout ani na význam levandule v kuchyni a pozor, přidávala se i do prášku na čištění zubů.

Hnojte levanduli za pomoci vaječných skořápek

Skvělou možností, jak hnojit levanduli, je za pomoci vaječných skořápek. Levandule je totiž závislá na uhličitanu vápenatém, kterého obsahují skořápky vajec 95 %. Navíc snižuje kyselost půdy, kypří ji a dodávají důležité minerály.

Skořápky nejprve důkladně vymyjte, nechte uschnout na slunci nebo v troubě a poté nadrťte na prášek. Ten vložte do litrové nádoby a zalijte vodou. Nechte uzavřeno pět dní na temném místě a nezapomeňte pořádně protřepat. Až bude roztok zakalený a bude zapáchat, je připraven k použití. Zřeďte hi tedy vodou 1:3 a levanduli jím zalijte. Pokud vám zbyde, klidně jím zalijte i další rostliny, které preferují zásadité prostředí, nic tím nezkazíte, nebojte, budou vám vděčné.

Zdroj: www.gardeningknowhow.com, www.bylinkovyraj.cz