Levandule je bylinka, která se své oblibě těší po celém světě
Zdroj: Shutterstock.com

Pět netradičních využití, kvůli kterým je skvělé pěstovat levanduli

Pro levanduli je charakteristická nádherná vůně, tak proč ji nemít doma celoročně. Produktů z ní je na pultech obchodů požehnaně, ale vyrobit si je pro lepší pocit doma stojí za to. Přinášíme vám pět jednoduchých postupů, jak si z domova vytvořit levandulové království.

Z pár obyčejných ingrediencí si doma lze vytvořit třeba krém v kostce, který je ideální na suchou pokožku. Vhodný je na namazání pat, kolen a loktů, tedy těch částí těla, jenž mají tendenci být sušší než ostatní.

Levandulový krém

Postup je následující. Do hrnce nalijte dva centimetry vody a přidejte čtvrt šálku levandulového oleje, posléze stejné množství včelího vosku, bambuckého másla a mangového nebo kakaového másla. Za stálého zahřívání nechte ingredience spojit. Přidejte levandulový esenciální olej a dejte do silikonových forem vystydnout.

Košík voňavé levandule. Pro levanduli je charakteristická nádherná vůně, tak proč ji nemít doma celoročně Zdroj: freya-photographer / Shutterstock.com

Levandulová tinktura

Od věci není ani levandulová tinktura, která pomůže od bolesti hlavy. Tu si pak můžete pravidelně nanášet na spánek. Bolest hlavy přejde a bude se vám lépe spát. Tinktura se dělá z čerstvých rostlin, kterými naplníte sklenici.

Po vrch sklenici naplníte vodkou. Alkohol by měl být ve dvakrát větším množství než květy. Uzavřenou a dobře promíchanou sklenici uložte na šest týdnů na tmavém místě. Po šesti týdnech přefiltrujte. Tinktura vydrží zhruba rok.

Levandulový peeling

Ze směsi třtinového cukru, dvou polévkových lžic levandulového oleje, pár kapek esenciálního oleje snadno vytvoříte tělový peeling. Směs nalijte do skleničky a po koupeli pomocí něho odstraňte z těla odumřelou kůži. Peeling je lepší dělat jen na pár dní dopředu.

Levandulový olej funguje jako repelent Levandulový olej zvládne vyrobit úplně každý Zdroj: Shutterstock.com / Jag_cz

Levandulový olej

Základem předchozích produktů je mnohdy levandulový olej, jenž zvládne vyrobit úplně každý. Do sklenice s víkem nalijte normální olej, ideálně slunečnicový, a přidejte sušené květy levandule. Uložte na šest týdnů na temné místo a posléze sceďte přes plátno.

Levandulový sprej

V obchodě si lze zakoupit průhlednou sklenici se stříkacím dávkovačem. To je zhruba všechno, co potřebujete. Posléze vezměte pár lístků sušené levandule a rozdrťte je na prach. Ten v dávkovači zalijte kvalitním olejem a nechce pár týdnů uležet. Postříkat si pak pro lepší hojení můžete třeba stříkanec od komára nebo si olejem namasírovat bolavá záda.

Zdroj: abecedazahrady.dama.czwww.nkz.cz

Akční letáky