Kokedama v překladu znamená mechová koule a jedná se o tradiční techniku používanou k pěstování rostlin v Japonsku. S japonskou kulturou máme spojeny hlavně bonsaje, miniaturní stromečky uspořádané spolu s kameny a dalšími přírodninami do úhledné zahrádky v keramické misce. Historie kokedam není tak stará jako bonsají, přesto rychle získaly na oblibě a rozšířily se do celého světa.

Mechový obal zadržuje vodu

Stejně jako u bonsají se i u kokedam omezuje prostor pro kořeny a rostlina se díky tomu moc nerozrůstá. Jsou zasazené v kulovitém balu zeminy, který je obalený mechem. Taková rostlina se umístí na talířek nebo misku a nechá se vyniknout její přirozená krása. V poslední době se stalo velmi oblíbeným pěstováním závěsných kokedam, které vnesou zeleň přímo do prostoru. Protože naše přírodní podmínky neumožňují celoroční pěstování rostlin venku, využívají se pro kokedamy pokojové květiny, potkáte ale i venkovní otužilce, třeba kapradiny nebo zakrslé borovice.

Kokedamy jsou na péči nenáročné

Péče o tyto rostliny je vcelku jednoduchá a neliší se od opatrování květin v květináčích. Nejdůležitější je pravidelně zalévat. Na konvičku ovšem zapomeňte, zálivku provádějte ponořením kokedamy do vody v nádobě, případně na misku s vodou. Mech je velmi citlivý na chlór, proto je pro zálivku nejlepší dešťová, odstátá nebo převařená voda. Vodu nechte vsakovat maximálně několik minut, bal se napije velmi rychle. Poté kouli vyjměte z lázně a ponechte odstát na misce, zavěste na původní místo a je hotovo.

Četnost zálivky závisí na konkrétním druhu pokojové rostliny a okolním prostředí, pokud doma hodně topíte, musíte samozřejmě zalévat více. Dbejte na to, aby bal nikdy úplně nevyschl, ale zase nezavlažujte příliš často, mohlo by dojít ke tlení kořenů rostliny i mechového obalu. Že je potřeba zalévat poznáte snadno, stačí kokedamu potěžkat, zda už není příliš lehká.

Hnědý mech nevadí

I přes všechnu péči se vám může stát, že mech po čase zhnědne. Má totiž rád vlhké, světlé a méně teplé prostředí, a to se v bytech příliš nevyskytuje. Přesto bude i hnědý mech dál zadržovat vodu a bránit vyplavování substrátu při zálivce, takže svému účelu poslouží.

Kokedamu také jednou za vegetační období přihnojte, abyste nahradili ztráty způsobené vyplavováním vodou a potřebami rostliny. Nejlepší je přidat do zálivkové vody tekuté hnojivo nebo do balu kokedamy zapíchnout hnojivové tyčinky.

Přesazování kokedam se nedoporučuje a ani není potřeba, díky omezenému prostoru se tolik nerozrůstají. Pokud se vám rostlina už nelíbí, můžete ji samozřejmě přesadit do klasického květináče.

Zdroj: Youtube

Zvládnete vyrobit i doma

Kokedamu zakoupíte v květinářstvích i na internetu,

dokážete ji i vyrobit doma. Předem si však rozmyslete z jaké rostliny ji vytvoříte, pro pěstování v interiéru je nejvhodnější nenáročná vlhkomilná rostlina jako sleziník nebo ledviník.

Stěžejní je příprava vhodného substrátu, vhodného pro pěstování konkrétní rostliny. Základem je japonský jíl ketotsuchi, dál se přidávají přísady, které mají pomoci zadržovat vodu, vázat živiny nebo okysličovat kořeny. Očištěné kořeny rostliny potom obalíte v navlhčeném rašeliníku a vytvoříte kolem kořenového systému kouli ze substrátu. Nakonec bal obalíte nasbíraným mechem a vše ovážete provázkem. Podrobný návod včetně videa nabízí například web zahradananiti.cz