obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Liány v pokoji: Jak využít popínavé rostliny ke zkrášlení interiéru

Popínavé rostliny jsou nenáročné na prostor, přitom však mají velký efekt. Interiér zjemní a oživí, a navíc, jako všechny pokojové rostliny, přispívají ke zdravému bydlení, neboť čistí vzduch.

Nejen na zahradě, ale i v bytě mohou zelené liány ovinout rozmanité konstrukce, orámovat okno, oživit stěnu. Tvorba zelených stěn pomocí kapes nebo speciálních pěstebních systémů je poměrně náročná – nechat popínavku šplhat po lehké konstrukci z bambusu nebo po provázcích je oproti tomu snadné a levné.

Treláž může být zhotovena i z napnutých provazů Treláž může být zhotovena i z napnutých provazů Zdroj: Shutterstock.com / Photographee.eu

Popínavé pokojovky bujně rostoucí i krásně kvetoucí

Nejběžnější pokojovou popínavou rostlinou je patrně potos (Scindapsus). Snáší i tmavší místo a pne se do délky několika metrů. Nejčastěji splývá z horních polic nábytku, ale jeho potenciál můžete využít i jinak. Podobně je na tom objemnější filodendron. Tyto druhy potřebují oporu, zato břečťan se dovede po stěně, při počáteční pomoci, plazit v podstatě sám – jeho příčepné kořínky se dovedou přichytit všude. Variety břečťanu popínavého vhodné do pokoje mají pěkné drobné listy, existují i bíle panašované variety. Lépe budou prospívat v chladnější místnosti, nebo alespoň dále od topení. Do pokojů se rovněž hodí břečťan kanárský, který však příčepivé kořínky nemá.

Voskovka se ochotně pne po drátě Voskovka se ochotně pne po drátě Zdroj: Shutterstock.com / Jiggo_Putter Studio

Voskovka či věncovec (Stephanotis)  patří k popínavkám, které nádherně kvetou a voní. Efektně vypadají na drátěných kolech a dalších konstrukcích. Krásně kvete také mučenka, která může dokonce přinést plody. Pomocí úponků se opory přichytí žumen a pepřovník.

Nápady pro liány

S pomocí popínavých rostlin můžete vytvořit kouzelné zástěny a dekorace. Mohou ovinout mřížky ze dřeva, kovu, bambusu či proutí. Malé opory můžete ukotvit přímo do květináče, větší ke stěně a rostlinu na ně navést. Ovšem jako opora poslouží i provázek či vlasec s uzlíky – u stěny i v prostoru.

Potos můžete pěstovat na sloupku z kokosových vláken Potos můžete pěstovat na sloupku z kokosových vláken Zdroj: Shutterstock.com / Tomislav Pinter

Tropickým druhům, jako je scindapsus a filodendron, se daří na rouře z pletiva vyplněné mechem, či na kmínku z kokosových vláken, který můžete i zakoupit. Tyto podklady se udržují stále vlhké – rostlina se jich časem sama přichytí kořínky, zprvu potřebuje navést. Na této opoře rostlina nejen pěkně vypadá a prospívá, ale nezabírá moc místa do šířky.

Akční letáky