Nejen na zahradě, ale i v bytě mohou zelené liány ovinout rozmanité konstrukce, orámovat okno, oživit stěnu. Tvorba zelených stěn pomocí kapes nebo speciálních pěstebních systémů je poměrně náročná – nechat popínavku šplhat po lehké konstrukci z bambusu nebo po provázcích je oproti tomu snadné a levné.

Popínavé pokojovky bujně rostoucí i krásně kvetoucí

Nejběžnější pokojovou popínavou rostlinou je patrně potos (Scindapsus). Snáší i tmavší místo a pne se do délky několika metrů. Nejčastěji splývá z horních polic nábytku, ale jeho potenciál můžete využít i jinak. Podobně je na tom objemnější filodendron. Tyto druhy potřebují oporu, zato břečťan se dovede po stěně, při počáteční pomoci, plazit v podstatě sám – jeho příčepné kořínky se dovedou přichytit všude. Variety břečťanu popínavého vhodné do pokoje mají pěkné drobné listy, existují i bíle panašované variety. Lépe budou prospívat v chladnější místnosti, nebo alespoň dále od topení. Do pokojů se rovněž hodí břečťan kanárský, který však příčepivé kořínky nemá.

Voskovka či věncovec (Stephanotis) patří k popínavkám, které nádherně kvetou a voní. Efektně vypadají na drátěných kolech a dalších konstrukcích. Krásně kvete také mučenka, která může dokonce přinést plody. Pomocí úponků se opory přichytí žumen a pepřovník.

Nápady pro liány

S pomocí popínavých rostlin můžete vytvořit kouzelné zástěny a dekorace. Mohou ovinout mřížky ze dřeva, kovu, bambusu či proutí. Malé opory můžete ukotvit přímo do květináče, větší ke stěně a rostlinu na ně navést. Ovšem jako opora poslouží i provázek či vlasec s uzlíky – u stěny i v prostoru.

Tropickým druhům, jako je scindapsus a filodendron, se daří na rouře z pletiva vyplněné mechem, či na kmínku z kokosových vláken, který můžete i zakoupit. Tyto podklady se udržují stále vlhké – rostlina se jich časem sama přichytí kořínky, zprvu potřebuje navést. Na této opoře rostlina nejen pěkně vypadá a prospívá, ale nezabírá moc místa do šířky.