OT hybridy jsou odolné, vysoké a atraktivní lilie
Zdroj: mizy / Shutterstock.com

Lilie mezi suchomilnými trvalkami: Které druhy milují slunce?

Většina lilií si libuje ve vlhké, humózní půdě a v přívětivém polostínu. Ale existují i druhy, které ocení plné slunce a sucho.

Lilie, které mají rády slunce a sucho, mohou v létě svými květy krášlit výsadby suchomilných trvalek. Nižší kultivary se hodí i do nádob.

Mezi nejoblíbenější sluncemilné lilie patří lilie bělostná (Lilium candidum), jejíž velké květy vynikají nejen krásou, ale i sladkou vůní. Rovněž vysoká a odolná Lilie Henryova (Lilium henryi) pod plným sluncem prospívá. Pochází z čínských hornatých oblastí s vápencovým podložím, vápník v půdě jí proto svědčí, což je mezi liliemi výjimkou. Slunce a suchou, propustnou půdu vyžaduje i časně kvetoucí lilie nízká (Lilium pumilum). Na slunci ochotně roste a kvete i atraktivní lilie tygrovaná (Lilium tygrinum), snáší ho i otužilá lilie kanadská (Lilium Canadense), jejíž zvonkovité květy krásně voní.

Lilie bělostná ve výsadbě suchomilných trvalek Lilie bělostná ve výsadbě suchomilných trvalek Zdroj: COULANGES / Shutterstock.com

Tyto původní druhy lilií jsou vyšlechtěny nejen do řady kultivarů, ale také kříženy za vzniku odolných hybridů. Lilie henryova je jedním z předků tzv. OT hybridů, které díky ní snášejí slunce i vápník v půdě. Orientální předci jim daly do vínku výšku až přes dva metry a úchvatné květenství, které může čítat až 50 květů a kvést až měsíc.

Hybridní lilie bývají velmi odolné, s ohledem na nenáročnost jsou i šlechtěny. Kořeny by měly mít ve stínu, chráněné nižšími rostlinami nebo mulčem, ale květy rády vystaví slunci. Půdu však mají rády hlubší a vlhčí než vyloženě suchomilné lilie. Nároky konkrétní lilie na vláhu poznáme i podle podoby listů. Suchomilné rostliny mají listy obvykle užší, vypařující méně vody.  

OT hybridy lilií jsou odolné a atraktivní OT hybridy lilií jsou odolné a atraktivní Zdroj: S.O.E / Shutterstock.com

Pěstování

Cibule suchomilných lilií sázíme do propustné půdy již od července, výsadbu ukončíme v září. Zahrneme je jen 1-3 cm zeminy a v zimě, za holomrazů, chráníme nastýlkou. V tomto ohledu se výsadba velmi liší od „lesních“ lilií, které sázíme až 20 cm hluboko do kypré půdy.

Z cibulek několik hodin před výsadbou opatrně odstraníme poškozené části a necháme ranky zaschnout. Zdravé kořínky bychom však poškodit neměli - cibule lilií neupadají do stavu suché strnulosti, jako třeba cibule tulipánů. Proto se z půdy vyjímají jen pokud chceme trsy rozdělit, a to na podzim, přičemž je opět ihned zasadíme.

Akční letáky