Houbové choroby

Lilie všech skupin je třeba ošetřovat proti houbovým chorobám, zejména botrytidě a fuzarióze. Botrytida se projevuje hnědými, zahnívajícími skvrnami na listech nebo květech. Při fuzarióze vadne celá rostlina, cibulka má poškozené šupiny a rozpadá se.

Preventivní ochranou je správná výsadba a výběr vhodného stanoviště. Někdy však ani to nestačí. Ošetřujeme je proto vhodnými fungicidy, zejména během vlhkého a teplého počasí.

Zrádné virózy

Vážným problémem jsou virózy, u lilií bohužel časté. Přenášejí je nejčastěji mšice.

Projevují se různě – jako žlutá mozaika, deformací listů nebo zakrnělým růstem. Pokud najdete virózní rostlinu, měli byste ji z porostu ihned odstranit a celou spálit. Nedávejte ji na kompost ani do popelnice, protože byste chorobu dále rozšiřovali. Prevencí jsou postřiky insekticidy a kontrola výsadby.

Žravý hmyz

Další nepříjemnosti způsobuje květilka cibulová, která klade vajíčka na báze rostlin, na listy nebo do pupenů květů. Vylíhlé housenky poté rostliny vyžírají. Ochranou proti ní je postřik insekticidy, přičemž systémové insekticidy mají dlouhodobější účinnost – týden až dva. Pravidelné problémy způsobuje také chřestovníček liliový, téměř 1 cm dlouhý červený brouček, který vykusuje do listů půlkruhové otvory. Rostliny je třeba pravidelně prohlížet a broučky sbírat. Obranou chřestovníčka je pád z listů, s čímž musíme počítat. Pokud stihne naklást vajíčka, jeho larvy zdevastují celou lodyhu. Larvy se proti predátorům chrání tím, že se obalují trusem. Proto je nepříjemné je sbírat a ani postřik insekticidy je nezasáhne.

Cibule jako pochoutka

Mezi nejobávanější škůdce patří hlodavci, zejména hryzci, pro které jsou cibule lilií pochoutkou. Rádi si na nich pochutnávají i plži. Cibule mohou rovněž poškozovat ponravy chroustů. Proti těmto škůdcům existují různé návnady.

Lilie můžete pěstovat i v nádobách, kde jsou před těmito útoky lépe chráněny. Přímo k tomuto účelu je vyšlechtěna celá řada odrůd nižšího vzrůstu ze skupiny asijských, LA nebo orientálních hybridů. V mnoha skupinách byl sortiment doplněn i plnokvětými odrůdami.

Jak hnojit lilie?

Lilie se vyplatí pravidelně přihnojovat, aby byly v dobré kondici. Nejlepším hnojivem je síran amonný. Ideální je hnojení na list, abyste nezasolili substrát.

Jak je množit?

Lilie si můžete i sami namnožit. Jak na to? Podívejte se ve videu:

Zdroj: Youtube

Související články

Zdroj: časopis Receptář, zahradaweb.cz