obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Liliovník tulipánokvětý: pohádkový strom lze pěstovat i na zahradě

Název liliovník tulipánokvětý tuto nádhernou a neobvyklou rostlinu přesně vystihuje. Jeho nápadné zvoncovité květy jsou podobné tulipánům či květům některých lilií.

Liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera) je původem ze Severní Ameriky. Do Evropy byl dovezen kolem roku 1660 a u nás byla první rostlina vysazena až o více než 200 let později: roku 1865 v zahradách zámku Hluboká nad Vltavou.

Krása liliovníku

  • Květy tohoto stromu jsou velké 6–8 cm. Mají 6 korunních lístků zbarvených do žlutozelena s červenooranžovými skvrnami.
  • Liliovník vykvétá během června, po odkvětu tvoří asi 8 cm vysoké šišticovité souplodí.
  • Rostlina zaujme také výraznými čtyřhrannými listy ve tvaru jakési lyry, velkými kolem 20 cm, které se na podzim zbarvují dožluta a celý mohutný strom se tak „zlatě“ rozzáří.
Liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera) Liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Odměna pro trpělivé

S liliovníkem se můžeme setkat v zámeckých zahradách v Průhonicích u Prahy, v Chrasti u Chrudimi, v Ratibořicích, v parku Lázní Bohdaneč.

S liliovníky se setkáváme spíše ve veřejných a zámeckých parcích, v soukromých zahradách nebývá, hlavně z obavy, že je veliký. V domovině ve volné přírodě dorůstá do výšky až 50 metrů, v našich podmínkách většinou do 20–30 m. Roste však pomalu – po deseti letech dosahuje výšky 2–3 m, po dvaceti letech 5–8 m a většinou až po čtyřiceti a více letech se jeho výška dostane přes 15 m. Částečně ho můžeme udržet v menších rozměrech pravidelným, ne příliš rozsáhlým řezem. Obavy z nadměrné velikosti tak nejsou příliš opodstatněné a tuto nádhernou dřevinu je možné úspěšně pěstovat i na středně velkých a větších soukromých zahradách.

Akční letáky