obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Listopadové tipy a triky pro zahradnice a zahradníky

Pokud je naše zahrada osazená i s ohledem na podzimní krásu, je podzim na ní nádherným obdobím. Pokud barvami nehýří, můžeme vysadit dřeviny, jejichž půvab se rozvíjí především na podzim

Vysadit můžeme například javory, hlohyně, dříny, svídy, zimolezy, aronie, zmarilky, okrasné jabloně a buky, jinany, olše, popínavé přísavníky.

Listopadky, chryzantémy, jsou neobyčejně otužilé trvalky Listopadky, chryzantémy, jsou neobyčejně otužilé trvalky Zdroj: Shutterstock.com / yanikap

Se stříháním opatrně

Suchá stébla a listy trav chrání srdéčko rostliny před mokrem a mrazem, proto by se před zimou neměly odstraňovat. Navíc zahradu zdobí po celou zimu a poskytují úkryt kupříkladu beruškám. I další trvalky je lepší zastřihnout až na jaře, ostatně některé, například listopadky, kvetou až do samotné zimy.

Je nutné rýt záhony?

Podzimní rytí je zažitá tradice, ale například v lehkých, písčitých půdách může být kontraproduktivní. Provzdušnit nepotřebují, rytí jen podnítí vyplavování živin a zpomalí tvorbu humusu, protože naruší prostředí půdním mikroorganismům. Zahradničení bez rytí se nehodí do těžkých jílovitých půd, ale jinde mívá dobré výsledky. Lehkým i těžkým půdám každopádně prospěje dodání vyzrálého kompostu, protože humus je základem zdraví a úrodnosti každého typu půdy. Zatímco u těžších půd je výhodné zarýt kompost již na podzim, na lehké písčité ho raději položíme až na jaře, aby se přes zimu živiny neodplavily. I záhony po letničkách a zelenině je možné ponechat do jara téměř bez zásahu, přikryté vrstvou kompostu, listí nebo trávy. Na jaře se pouze prokypří vidlemi a zbaví případného plevele.

Zelenina na zimu i na jaro

I v listopadu je čas na setí. Můžeme vysít karotku, ředkvičky, ozimý salát, roketu, špenát i cibuli. Jarní sklizeň bude velmi časná, zvláště pokud záhony přikryjeme bílou netkanou textilií.  V první polovině měsíce můžeme založit také záhony česneku. 

Mrkev, černý kořen i pastinák vydrží na záhonech kvalitní až do jara, při holomrazech je pokryjeme slámou. Ovšem pokud napadne silná vrstva sněhu, špatně se hledají – raději si proto uložíme alespoň část úrody do vlhkého písku ve sklepě. Ozimou a růžičkovou kapustu, pór, kozlíček polníček, špenát a další přezimující zeleninu můžeme také ponechat na záhonech a v průběhu zimy podle potřeby sklízet. Před příchodem mrazů ji důkladně zavlažíme a překryjeme bílou netkanou textilií je více vrstvách.

Vrstva mulče ochrání i přezimující výsevy zeleniny Vrstva mulče ochrání i přezimující výsevy zeleniny Zdroj: Shutterstock.com / Nadzeya Pakhomava

Podzimní mulčování

Odkrytá půda, vystavená mrazu a větru, ztrácí na kvalitě a úrodnosti. Pokryjeme ji proto mulčem, zvláště listí je nyní dostatek, poslouží i sláma. Mulč prospívá i mnoha drobným užitečným tvorům, pro které jsou uklizené a holé záhony nehostinnou pustinou.

Zahradní hygiena

Listy ovocných stromů, napadené rzí a strupovitostí, je třeba shrabat, neboť spory těchto nemocí přečkávají zimu právě ukryté v listech. Přesto je můžeme zkompostovat, zrovna tak jako jablka napadená moniliózou. Trik spočívá v přikrytí závadného materiálu vrstvou zeminy, kde by měl v klidu odpočívat několik let. Spory houbových onemocnění se tak nemohou šířit do okolí a časem ztratí životaschopnost. Ještě spolehlivěji choroboplodné zárodky zničí horké kompostování.

Cibule narcisů sázejte hluboko Cibule narcisů sázejte hluboko Zdroj: Shutterstock.com / LianeM

Pro krásné jaro

Vysazujeme jarní cibuloviny – pozdní termín svědčí narcisům, které pak nenapadají houbové choroby, zakořenit stihnou i modřence a kosatce. Počátkem měsíce lze vysadit i další druhy okrasných cibulovin, pokud jsme to nestihli v říjnu.

 

 

Akční letáky