Botanik Václav Větvička.
Zdroj: Deník / Martin Divíšek

Botanik Václav Větvička: jak správně pěstovat vánoční a velikonoční kaktus

Zdaleka ne všechny kaktusy připomínají pichlavý jehelníček. Některé tvoří zelené dužnaté listy. A nemusí růst pouze ve stepích. Některým se daří v koruchá stromů či skalách. Možná vás překvapí, že k takovým patří i náš dobrý známý vánoční kaktus.

Kaktusy jsou rostliny závislé na plném světle – a už méně závislé na vodě či vlhkosti. Alespoň většina z nich, těch stepních, div ne pouštních. Barevné kalendářové obrázky z Mexika buďtež nejzářnějšími příklady. Klidně mohou být doplněny mužem v ohromném sombreru.

Takové sombrero se střechou jako paraple by ovšem tomu, kdo by se vydal za „listovými“ kaktusy, bylo na obtíž. Musel by totiž zamířit do hustších porostů a ještě lépe do korun stromů. Anebo šplhat po skalách.

Kaktusy na stromech

Většina z nich roste v rozsochách větví, odkud jejich nepříliš pevné ploché a úzké stonky mohou volně viset a vystavovat na odiv nádherné květy. Rostou také v prostředí, kam slunce občas nedosáhne a nezasvítí. Zato bývá v korunách takových stromů nebo na mokvajících skalách vlhko – anebo alespoň dostatečně vlhký vzduch.

Vánočnímu kaktusu se bude dařit i v závěsné nádobě. Vánočnímu kaktusu se bude dařit i v závěsné nádobě. Zdroj: Fomin Serhii / Shutterstock.com

Ač zdánlivě vyhlížejí stejně (stavba jejich těla je skutečně obdobná), přesto je botanika (a zahradníci) rozlišuje do několika rodů.

Vánoční kaktus můžeme pěstovat více let. Vánoční kaktus můžeme pěstovat více let. Zdroj: Alie04 / Shutterstock.com

Jako u většiny kaktusů byste i u těch „listových“ marně hledali pravé listy. To, co vypadá jako dužnatý placatý listovitý útvar, je ve skutečnosti stonek, dokonce zřetelně článkovaný. 

To, co vypadá jako dužnatý placatý listovitý útvar, je ve skutečnosti stonek. To, co vypadá jako dužnatý placatý listovitý útvar, je ve skutečnosti stonek. Zdroj: HENADZI PECHAN / Shutterstock.com

Vánoční kaktus potřebuje střídání teplot

Čím je vánoční kaktus starší, tím bohatěji kvete. Čím je vánoční kaktus starší, tím bohatěji kvete. Zdroj: Gheorghe Mindru / Shutterstock.com

Z brazilských deštných lesů pochází tzv. vánoční kaktus. Ty, které jsou dnes k dostání, jsou již hybridního původu. Původní druhy rostly jako epifyty v pohořích nedaleko Rio de Janeira v nadmořských výškách do 1400 m. Dnes jsou vedeny pod názvem Schlumbergera truncata, kdysi jste se na ně doptali i v rodu Zygocactus. Rostly přichycené v hrubé borce stromů nebo ve skalních štěrbinách jako tzv. petrofyty. Byly závislé na střídání ročních období a na to je také třeba myslet při jejich pěstování:

  • V létě mohou být venku, v teple, dobře zalévané.
  • Koncem srpna je třeba zálivku omezit a současně je přenést do chladného prostředí, ale ne pod 12 °C. V té tobě se nesmějí zalévat.
  • Jakmile se na plochých stoncích objeví základy poupat, je třeba přenést vánoční kaktus do tepla a obnovit zálivku.
  • Po odkvětu zálivku opět částečně snížíme – až do vynesení ven.

Pozor ale, jakmile se začnou poupata rozevírat, stane se vánoční kaktus konzervativcem. Každá sebemenší změna, otočení, změna osvětlení a podobně může způsobit, že poupata opadají.

Velikonoční kaktus kvete na jaře

Kvete–li vánoční kaktus či zygokaktus od prosince do února, jeho vzdálený příbuzný z rodu Rhipsalidopsis alias velikonoční kaktus má období květu posunuté do března až května.

Velikonoční kaktus (Hatiora, dříve Rhipsalidopsis). Velikonoční kaktus (Hatiora, dříve Rhipsalidopsis). Zdroj: Opachevsky Irina / Shutterstock.com

Jeho stonkové články jsou výrazně kratší než u předchozího. Pochází ovšem z podobných podmínek v Brazílii, ale jeho roční životní rytmus je trochu jiný:

  • Období odpočinku má v rozmezí od listopadu až konce ledna. V té době by měl být v chladnu, v teplotách kolem 10 °C a téměř nezalévaný. Jen tehdy vytvoří květní základy.
  • Po odkvětu potřebuje zase určité období se sníženou zálivkou.

Epifyly, zelené kaktusy s krásnými květy

„Pravé listové kaktusy“ patří do rodu Epiphyllum. I oni jsou Jihoameričany, ale rostu v širším regionu, dokonce až do Mexika.

Velký, vonící bílý květ Epiphyllum oxypetalum rozkvétá před setměním a vydrží jen přes noc. Velký, vonící bílý květ Epiphyllum oxypetalum rozkvétá před setměním a vydrží jen přes noc. Zdroj: Tsupi / Shutterstock.com

  • Od jara do podzimu vyžadují teplo a vlhký vzduch.
  • V zimě (od listopadu do března) mohou být téměř bez vody a při teplotě 10 až 15 °C.
  • Kvetou nejpozději ze všech, od května až do konce července.

Kaktusy tohoto rodu jsou asi ze všech takto podobných kaktusů nejprošlechtěnější. Existuje už více než 10 000 kříženců a pojmenovaných odrůd, kultivarů. Jejich květy mohou být velké třeba jen 5 cm, ale existují i obři s květy širokými až 35 cm. Pěstitelé epifyl se sdružují do speciálních společností podobně jako růžaři nebo pěstitelé jiřinek.

Akční letáky