Rozpoznejte snadno odstranitelné příčiny

Zahradnice radí, jak na pěstování okurek:

Zdroj: Youtube

Žloutnutím listů dává rostlina okurky jasně najevo, že je ohrožena. Důvodů ohrožení může být několik. Vylučovací metodou můžete snadno určit příčinu a rychle zjednat nápravu daného stavu.

Listy ztrácejí svěží zeleň a rostliny celkově ochabují? Na vině je nedostatek závlahy obzvláště v parných a suchých dnech. V létě je třeba okurky denně zalévat, protože tvoří plody, které na svůj růst potřebují hodně vody (plod okurky obsahuje asi 95 % vody).

Listy žloutnou a kroutí se, rostlina je celkově neduživá? V takovém případě jí chybí dostatek výživy a světla. Abyste to rychle napravili, použijte vícesložkové hnojivo do zálivky. Jedině tak je zaručeno, že se k rostlině výživa dostane okamžitě. Protrháním listů a postranních šlahounů prosvětlíte porost rostliny.

Nažloutlé listy, zarazil se celkový růst a plody jsou zakroucené? Na vině může být nedostatečná teplota. Okurky jsou teplomilné. Na venkovních záhonech mohou trpět zimou především v noci. V takovém případě na noc přes porost přehoďte bílou netkanou textilii. Ráno ji nezapomeňte sundat, jinak by se mohly šířit na okurkách choroby.

Příčinou je plíseň

Nejčastější chorobou okurek je plíseň okurková (Peronospora cubensis). Jako u většiny plísní je její výskyt závislý na teplých a vlhkých podmínkách. Mycelia plísně se uchytávají na spodních stranách listů. Tím vytváří ložiska patogenů, která jsou schopna během krátké doby celou rostlinu zahubit. Zpočátku jsou příznaky málo patrné, lehce se tak zamění za jiné příčiny žloutnutí listů. Na listech se objevují nenápadné žluté skvrny, které se s rozšiřující plísní zbarvují do hněda. Tím, jak odumírají rostlinná pletiva, celý list nakonec zhnědne a působí suchým dojmem.

Jak ošetřit rostlinu napadenou plísní

Pokud se ukáže na rostlinách plísňové napadení, berte to jako stav ohrožení celé úrody. Plísně se rychle šíří a jejich spory se roznášejí vzduchem i do větší vzdálenosti. Jestliže váš soused pěstuje tykvovité rostliny, které jsou napadené plísní, snadno se stane, že se tato choroba přenese i na vaše okurky.

Co tedy dělat při výskytu? Ihned otrhejte a zlikvidujte napadené listy, použijte adekvátní postřik např. Acrobat, Kuprikol. Nasadit můžete i chytrou protiplísňovou houbu Pythium oligandrum.

Co dělat, aby k napadení nedošlo

Zásadní je prevence! Vybírejte si odrůdy, které jsou imunní proti plísňovým onemocnění. Dodržujte pěstební zásady jako jsou kvalitní půda, světlo, pravidelná zálivka, adekvátní teplota. Ve skleníku okurky vyvazujte do vertikální polohy, provzdušňujte rostlinnou hmotu vylamováním šlahounů a odstraňováním listů. Často větrejte.

Zajistěte přístup vzduchu mezi jednotlivé rostliny i při pěstování okurek na venkovních záhonech. Ovlivníte to hned v počátku výsevu nebo výsadby, která nesmí být moc hustá. Správným hnojením podpoříte zdraví rostlin, které jsou silnější a odolnější proti chorobám a škůdcům. Aplikuje ke kořenům preventivně chytrou houbu, která umí konkurovat plísním a padlí. Protiplísňová houba se rozmnožuje nejen na rostlině, ale i v okolí. Tím zabraňuje vzniku plísní, které se mohou šířit v půdě.

Další nemoci okurek

Mezi nejčastější nemoci okurek, kromě plísně, patří padlí, bakteriální vadnutí a virus mozaiky. Padlí je houbová infekce, která se projevuje bílým povlakem na listech, stoncích a plodech, což způsobuje oslabení rostliny a snížení výnosu. Bakteriální vadnutí, způsobené bakteriemi Erwinia tracheiphila, vede k rychlému vadnutí a žloutnutí listů, přičemž bakterie ucpávají cévní svazky rostliny, což brání transportu vody. Virus mozaiky okurek, šířený mšicemi, se projevuje žlutými skvrnami a deformacemi na listech, což zpomaluje růst a snižuje kvalitu plodů. Prevence a kontrola těchto nemocí zahrnuje správnou hygienu zahrady, použití rezistentních odrůd, rotační pěstování a kontrolu škůdců.

Rada na konec. Buďte dobrými pozorovateli a kontrolujte pravidelně pěstované plodiny. Jedině tak se vyhnete možnému zanedbání prevence a vzniku chorob.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, www.agrobio.cz, www.dumazahrada.cz