obrázek z archivu ireceptar.cz

Lithops, kvetoucí kámen

Chtěla bych si pořídit sukulenty, živé kameny, poradíte mi, jak o ně pečovat? Bydlím v paneláku, kde je poměrně suchý vzduch, okna mám na severní a východní stranu.

Kvetoucí kameny bych chtěla dát spíše na severní stranu. Jaká je pro ně zapotřebí zemina? Musí se po zakoupení sub- strát vyměnit a jak často je třeba živé kameny zalévat?

V pořadu Jiřiny Bohdalové Hobby naší doby na ČT 1 na všechny do tazy najdete odpovědi od odborníka nanejvýš povolaného – od Mgr. Tomáše Procházky z Botanické zahrady PřF UK Praha, Na Slupi.

rozkvetlý lithopsrozkvetlý lithopsAutor: Archiv ireceptar.cz

„Živé kameny jsou skupina vysoce specializovaných sukulentů, tedy rostlin schopných zadržovat ve svých stoncích vodu po dobu sucha, které v jejich domovině, jižní Africe, trvá několik měsíců. Z toho vyplývají i nároky na pěstování,“ vysvětluje pan Tomáš. „Rostliny se totiž v přírodě vyskytují často na stanovištích nestíněných okolní vegetací a vyžadují při pěstování umístění na plném slunci. V bytě by proto měly být umístěny na jih, nikdy ne na sever,“ upozorňuje odborník z botanické zahrady. Neméně důležitý je také dostatek proudícího vzduchu!

Týká se to druhů rostoucích v létě, ale existují i druhy rostoucí během naší zimy? Není lepší pořídit si právě takové? „Do bytu je nedoporučuji,“ říká Mgr. Procházka. A nedoporučil ani miniskleníček či pařník, na který se paní Věra ptala.

Pěstování živých kamenů

1) Během vegetace (duben až září) sukulenty vyžadují nárazovou, nepravidelnou zálivku (jednou za týden až čtrnáct dní) následující až po důkladném proschnutí substrátu.

2) Substrát, ve kterém by měly být rostliny zasazeny, má být minerální a hodně propustný (větší podíl písku či nějaké minerální drti).

3) Přesazovat sukulenty není potřeba příliš často, ale pokud máme novou rostlinu z hobbycentra, je lepší zem vyměnit. Koupíme–li ji např na výstavě sukulentů, přesazujeme tehdy, když se rostlina v květináči tísní.

4) Hnojení v podstatě není nutné, pokud ano, pak 1–2x během vegetace a ve zlomkové koncentraci.

) V období vegetačního klidu, které u nejlépe pěstovatelného rodu Lithops připadá na říjen až březen, nesmí dostat rostlina ani kapku vody a musíme počkat, až dokončí zvláštní růstový cyklus, během něhož se přelévá obsah starých listů do skrytě vznikajících listů nových.

 

Akční letáky