Některým rostlinám svědčí hlavně alkalická půda, jiné si lebedí zase v půdě kyselé. A právě pro tyto rostliny je obohacení substrátu kávovou sedlinou jako životabudič. Prozradíme vám, které rostlinky to jsou. A které naopak pozvání na kávu nepřijmou s povděkem.

Kávová sedlina je pro některé rostliny dokonalým životabudičem, jelikož obsahuje pro rostliny cenné minerály, jako je hořčík, fosfor, dusík a draslík. Dokonalé hnojivo z voňavé kávy pak zajistí mnohem větší olistění rostlin, bohatší květenu a podpoří jejich růst. Základem úspěchu je však správné použití kávové sedliny.

Jak na to bez zbytečných chyb, se podívejte ve videu na YouTube kanálu Chilli farmer:

Zdroj: Youtube

Substrát poděkuje

Kávová sedlina nemá vliv přímo jen na rostliny, ale také výrazně zlepšuje kvalitu substrátu. Činí jej mnohem lépe propustným, kypřejším a udrží vlhkost na delší dobu. Pokud jí obohatíte půdu, výrazně jí posílíte mikrobiální život na záhonech. Vůně kávy láká například žížaly, které se postarají o skvělé nakypření půdy. Zároveň ale odpuzuje slimáky a škůdce z hmyzí říše, tudíž svým rostlinám nevědomky poskytnete i ochranný štít.

Co kávou hnojit?

Skvělá zpráva je, že kávovou sedlinu využijete jak u pokojových rostlin, tak i u rostlin na záhoně. V obou případech platí, že je vhodné hnojit kávou jen rostliny, které prahnou po kyselejším prostředí. Pokud byste dopřáli šálek voňavé kávy rostlinám prahnoucím spíše po alkalickém prostředí, můžete jim výrazně uškodit.

Zahradní kávomilci

Z rostlin, které máte na zahradě,budou kávový dýchánek milovat hlavně borůvky, rododendrony, azalky, kapradiny, vřesy, růže, rajčata a jahody. Hortenziím káva svědčí také, dokonce má vliv na zbarvení impozantní květeny hortenzií. Po kávové vzpruze se totiž začnou barvit do modra. Potřebujete-li oživit unavený trávník, dopřejte mu také trochu voňavé kávy.

Pokojovky v sedmém nebi

Mezi pokojové rostliny, pro které je hnojení kávou velmi přínosné, patří orchideje. Chcete-li si zajistit velké množství nádherných květů, určitě je o kávovou dobrotu neochuďte. Radost hnojivem z kávové sedliny uděláte i toulkovkám, bramboříkům, tlusticím a vánočnímu kaktusu. Poděkují i africké fialky.

Komu rozhodně ne?

Pozor na kávový dýchánek dejte v případě sukulentů. Mohli byste o ně přijít. Ty mají raději zase hnojivo z banánových slupek. Stejně tak kávou nehnojte levanduli, oregano, tymián, majoránku a oleandry.

Související články

Zdroje: www.gourmetkava.cz, sazenicka.cz, magazin.specialnizahradnictvi.cz, www.fairmade.cz