Zdroj: Shutterstock

Nejsnazší návod, jak vyrobit skvělou lojovou kouli pro sýkorky

Jakmile se venkovní teploty ocitnou pod bodem mrazu, je ten správný čas začít myslet na venkovní ptactvo. Uspořádejte jim hostinu, jednou z možností je i výroba lojové koule. Snadno to zvládnete sami doma.

Jaké druhy ptáků nalákáte na lůj? Sýkorky, strakapoudy, červenky, brhlíky a další, kteří se v teplých měsících v přírodě živí hmyzem. Když jim k tomu přidáte ještě bohatou směs semínek, budou nejspokojenější. Lůj pomáhá ptactvu zvýšit tukové zásoby, snadno tak přežijí zimu, kdy je půda zmrzlá a pokrytá sněhem, semínka zase dodávají minerály a živiny. Ideálním pohoštěním pro ně je lojová koule. Jak si ji vyrobit? Poradíme vám.

Co budete potřebovat?

  • Hovězí lůj - syrový hovězí lůj seženete v každém dobrém řeznictví
  • Semínka - nejoblíbenější jsou slunečnicová semínka, přidejte také lněné či konopné semínko, proso či mák
  • Ořechy - nepražené a nesolené drcené arašídy, vlašské či lískové
  • Ovesné vločky, kousky jablek, sušené bobulobiny, strouhanou mrkev
  • Nádobu či formu - polovinu kokosového ořechu, otevřenou borovicovou šišku, větší formičky či květináč
  • Jutový provázek a potravinovou fólii


Náš tip: Opravdovou delikatesou je pro ptáčky sušený hmyz. V obchodech pro zvířecí miláčky můžete koupit například sušené moučné červy, které můžete přidat do lojové koule.

Lojovou směs se semínky můžete namačkat do borové šišky či květináče. Zdroj: Shutterstock

Postup výroby:

Syrový hovězí lůj nakrájejte na menší kostky a v hrnci ho podlijte vodou. Pozvolna zahřívejte a na mírném plameni lůj vyškvařte. Dejte však pozor, abyste lůj nepřepálili!

Jakmile se tuk rozpustí, hrnec odstavte a vmíchejte všechny ingredience.

Směs vlijte do nádoby, nezapomeňte vložit jutový provázek a vytvořit očko. Pokud máte v plánu lojovou kouli z nádoby nebo formy po ztuhnutí vyklopit, vyložte ji před tím potravinovou fólií, půjde to lépe. Borovu šišku do směsi ponořte, pak ji vyjměte a rukama ji pak vmačkejte do všech otvorů. Lojovou kouli nechte zcela ztuhnout, rychleji to půjde třeba za oknem, je-li venku mráz, nebo ji vložte do mrazáku.

Nádhernou zahradní ozdobou jsou lojové koule z velkých formiček či tvořítek.  Zdroj: Shutterstock

Kam zavěsit?

Ideálně na větev stromu na zahradě či v parku, prostě kamkoli venku, minimálně 1,5 metru nad zemí, aby ptáčky neohrozili predátoři jako například kočky. Dejte pozor, aby se v blízkosti lojové koule nenacházela větší prosklená plocha, hrozí, že ptáci do ní narazí.

Jako krmítko poslouží i starý šálek na čaj. Zdroj: Shutterstock

Zdroje:www.proptaky.cz,abecedazahrady.dama.cz

Akční letáky