Pohledem na louku plnou kvítí se můžete těšit každý den, pokud ji pozvete na zahradu. Má v sobě divokého ducha ryzí přírody i půvab malebné kulturní krajiny. Odedávna poskytovala pastvu a seno domácím zvířatům. Zároveň však každý její kousek dává domov a potravu křehkým motýlům, chundelatým čmelákům, lučním koníkům a další drobotině. Na zahradě louku oceníte i dnes – je krásná, nenáročná i užitečná.

Mnoho tváří louky

Zdroj: Youtube

Louka bude krásná od jara do podzimu a stačí jí naprosté minimum péče. Ovšem trávy a květiny budou prospívat, jen když jejich skladbu zvolíte podle typu půdy, kterou jim můžete nabídnout. Na chudých, propustných, písčitých a štěrkovitých půdách se daří společenstvu suchých, chudých luk. Střídmá strava svědčí například hvozdíku kartouzku, silence nadmuté, chrastavci lučnímu, chrpě čekánek, šalvěji a dobromysli luční, třezalce tečkované, kostřavám a třeslicím.

Na výživnější a o trochu vlhčí půdě prospívá zase jiná skladba květin a travin. Ochotně zde pokvetou kopretiny, zvonky, knotovky, heřmánek a rmen, svízele, řebříček, chrpa luční, bedrník či vlčí mák. Dařit se zde bude travinám, jako je psárka, ovsík či srha.

Velmi vlhké, podmáčené louky pak rozkvetou díky pryskyřníkům a rdesnům. Květin i travin jsou však desítky druhů a mnohé z nich jsou tolerantní k širokému rozpětí podmínek – důležité je celkové složení louky. Rostliny dohromady tvoří jedinečné společenství. Výběr osiva je dnes opravdu pestrý. Například Planta naturalis, jejíž jméno je s návratem luk do našich zahrad i srdcí neodlučně spojeno, dnes nabízí hned čtrnáct druhů směsí pro zahrady, ze kterých si můžete vybrat podle podmínek místa i svých přání.

Odolné proti suchu

Je libo louku bílou, žlutou nebo modrou, pro motýly nebo louku starých časů? Motýly potěší každá louka, ale v motýlí směsi je více rostlin pro ně obzvláště cenných. V nabídce jsou i směsi pro přírodní trávníky, které můžete síci častěji a snesou sešlapávání, ale na rozdíl od klasických trávníků obsahují i nenáročné květiny a jsou odolnější vůči suchu. Pokud máte dostatek trpělivosti, můžete si osivo nasbírat i sami na kvetoucích loukách, nejlépe ve svém okolí. Dozrávající plodenství odstřihněte, nechejte je dosušit na stinném, ale vzdušném místě a získaná semena uchovejte v chladu a hlavně suchu. Při sběru byste však neměli v louce chodit, ale sbírat jen na jejím okraji.

Co se děje v trávě

Kvetoucí louka je poklad. Nabízí potravu včelám, čmelákům i pestřenkám, jejichž larvy loví mšice. Láká ptáky, kterým nabízí hmyz i semena, zvláště po posečení. Nad barevnými květy se třepotají motýli a založením louky významně přispějete k jejich ochraně. V naší republice žije přes 140 původních druhů, celá polovina je ohrožená, mnozí rychle mizejí.

A právě úbytek květnatých luk je jednou z příčin. Louka motýlům poskytuje nejen nektar, ale také živné rostliny pro housenky. Mnohé z nich se potřebují krmit pouze na určitých druzích rostlin. A jejich matky tyto rostliny usilovně hledají, aby vajíčka nakladly právě na ně. Jenže většina z nich nedokáže létat příliš daleko. Když se zadaří a samičky vajíčka správně umístí, vylíhlé housenky na vhodné stravě pěkně rostou, zakuklí se, promění v motýla a koloběh se opakuje. Dospělci žijí obvykle jen několik měsíců a příliš času na založení nové generace nemají.

Zatímco housenkám baboček postačí trs kopřiv, vzácnější otakárek raději planou mrkev, bedrník nebo další miříkovité rostliny. Pestrokřídlec podražcový potřebuje podražec křovištní a převzácný modrásek očkovaný pouze krvavec toten, a to ještě na ručně kosených loukách. Jen na těch totiž přežijí i mravenci a housenka tohoto podivuhodného motýla zimuje přímo v mraveništi. Mravenci jí neubližují, naopak si jí považují – housenka jim přinese dárek v podobě sladké pochoutky, kterou vylučuje přímo na těle. Housenky většiny druhů motýlů jsou naštěstí méně vybíravé, ale i ony potřebují vhodnou stravu. Mezi oblíbenou potravu mnohých z nich patří štírovník růžkatý, čičorka pestrá, úročník bolhoj či vičenec ligrus. Housenkám tyto květiny poskytují krmi, dospělým motýlům hojnost nektaru.

Poklad nejen pro motýly

Vičenec ligrus (Onobrychis viciifolia)

Až metr vysoká rostlina s nápadnými hrozny květů pochází z jižní Evropy, u nás však již dávno zdomácněla. Daří se jí na loukách spíše v teplejších oblastech. Housenkám poskytuje skvělou krmi, dospělým motýlům zas sladký nápoj.

Krvavec toten (Sanguisorba officinalis)

Typické květenství zvané strboul nese přes metr vysoká, rozvětvená lodyha. Bez krvavce by z krajiny zcela vymizeli někteří modrásci – jejich housenky vyrostou jedině na totenové stravě.

Lnice květel (Linaria vulgaris)

Se lnem má podobný jen tvar listů. Říkávalo se jí len Matky Boží nebo ovčí tlamičky. Voňavé květy jsou shloučeny v hroznech až po padesáti a vytvářejí spoustu sladkého nektaru.

Štírovník růžkatý (Lotus corniculatus)

Vděčná a nejen motýly milovaná luční bylina kvete od května až do září. Květenství bývá zářivě žluté, ale může se zbarvit i do oranžova až červena.

Mrkev obecná neboli mrkvous (Daucus carota)

Předchůdce šlechtěné mrkve je až metr vysoký, s jemnými listy a bílým květenstvím. Pokud ho poskytnete otakárkům, dají mu přednost i před koprem – louka je po housenky bezpečnější nežli záhon.

Ochutnávka nektaru

Z barev a vzorů motýlích křídel přecházejí oči. Při bližším pohledu vás v úžas uvede i velmi dlouhý a tenounký stočený sosáček. Automaticky se natáhne, jakmile nohy ochutnají něco dobrého. Motýli mají chuťové buňky skutečně i na chodidlech!

Koncert v trávě

Louka poskytuje domov i hmyzu, který většinou nevidíte, zato ho uslyšíte. Jak je možné, že malí cvrčci nadělají tolik rámusu, se můžete dočíst na straně xx.

Související články

Zdroj: časopis Receptář