obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Lunární kalendář na třetí srpnový týden: péče o zdraví zahrady

Měsíc ubývá, blíží se novoluní. Kromě sklízení a zpracování ovoce a zeleniny nastává ideální čas pro podporu zdraví a přirozené rovnováhy na zahradě. Ve dnech Blíženců jí navíc lépe porozumíte.

V pondělí a v úterý prochází ubývající Měsíc znamením Býka. Živlem dne je země, energie je klidná, ženská a posiluje především kořeny rostlin. Protože ubývající měsíc doputoval do své poslední čtvrti, ochrana proti škůdcům a chorobám je obzvlášť účinná. Nemá smysl o zahradu pečovat v souladu s lunárními cykly, aniž by bylo zahradničení zároveň v souladu s přírodou. To znamená, že se pěstitel snaží co nejvíce využít přírodní procesy, nastolit v zahradě rovnováhu, podporovat všechny přirozené pomocníky. Pokud nějakého „škůdce“ vyhubíme chemickým insekticidem, obvykle spolu s ním otrávíme i jeho přirozené nepřátele. Je to krátkodobě účinné řešení, které přinese dlouhodobě jen problémy.

Pěnice hnízdí v křovinách Pěnice hnízdí v křovinách Zdroj: Shutterstock.com / Vishnevskiy Vasily

Blíženci podpoří blízkost se zahradou

Ve středu a ve čtvrtek prochází ubývající Měsíc znamením Blíženců a je proto ideální čas přirozenou rovnováhu na zahradě tvořit. Blíženci totiž navozují blízkost se zahradou, proto dnes snadno vycítíte, zdali je na ní vše v pořádku a zdali mají i zvířecí pomocníci vše, co potřebují.  Ptáci potřebují budky a husté keře, ve kterých mohou hnízdit, a  také napajedla. Mnozí ještě nyní odchovávají poslední várku mláďat. Mšicemi se živí i slunéčka a jejich larvy, pestřenky, zlatoočky a škvoři. Potřebují úkryty v kupce klacků a listí, nebo jim můžete přichystat oblíbený hmyzí hotel. V něm najdou útočiště i včelky samotářky. S plži pomáhají žáby, ještěrky a ježci, kteří potřebují úkryt pod keři, v suché zídce, v kupce kamení. Hraboše a hryzce loví nejen kočky, ale i sovy, užovky a lasičky. 

Ve středu však nastává přízemí čili perigeum, bod, kdy se Měsíc přiblížil nejtěsněji k zemi. Jeho vliv na rostliny proto může být až příliš silný a nepředvídatelný. Lunární tradice doporučuje tento den ponechat rostliny i půdu odpočívat – můžete jen pozorovat, přemýšlet a plánovat. A popíjet bylinkový čaj – vzhledem k tomu, že Blíženci pečují o vše kvetoucí, nejlépe připravený z léčivých květů. Například z květů slézu, které jsou nejúčinnější, pokud je promnete a necháte luhovat několik hodin ve studené vodě – lépe se tak uvolní hojivé slizové látky, které pročišťují, tiší žaludek a pečují o dýchací cesty.

  Hojivý slézový čaj má růžovou barvu a příjemnou chuť Hojivý slézový čaj má růžovou barvu a příjemnou chuť Zdroj: Shutterstock.com / Hirundo

Dny zeleně

V pátek a v sobotu prochází ubývající Měsíc znamením Raka. Živlem dne je voda, energie je pasivní, ženská a posiluje především listy rostlin. Rak je velmi plodné znamení, které intenzivně podporuje růst listů. Sklízejte salát, špenát, roketu. Pozornost si zasluhují všechny trvalky s okrasnými listy. Můžete je zalévat a ošetřovat, odstraňovat poškození či zaschlé listy. A naposledy jim můžete dopřát i porci výživy v podobě tekutého organického hnojiva. V září již není trvalky vhodné příliš hnojit – spíše než růst se musí pomalu připravit na zimu, nechat svá pletiva vyzrát.

Nedělní sklizeň i pletí

V neděli prochází ubývající Měsíc znamením Lva. Živlem dne je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin. Ideální čas pro sběr a zpracování veškerých plodů, které nám štědrá zahrada na konci srpna dává. Ve Lvu je také vhodné plít, plevel se nebude snadno obnovovat – i na konci léta je pletí důležité, protože když nenecháte plevel vysemenit, budeme mít méně práce v dalším roce. Vypletou a kyprou půdu ihned překryjte mulčem, posečenou trávou nebo slámou, která zabrání dalšímu růstu plevelů, vysychání a erozi a podporuje zdraví a úrodnost půdy. Trávu nesypejte v silné vrstvě, aby ve spodu nehnila.

Akční letáky