obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Lunární kalendář pro tento týden: čas na zkrášlování zahrady

Měsíc ubývá a na své pouti prochází znamením Panny, Vah, Štíra a Střelce. Dny budou vhodné k množení rostlin, řezu stromků a keřů, zalévání a hnojení a také doplnění zahrady dekoracemi.

V pondělí prochází ubývající Měsíc znamením Panny. Pro přesazování je Panna nejvhodnějším znamením. A protože se pokojové rostliny těší z delších dnů a ožívají, můžete je přesadit, zmladit a namnožit. Podobně můžete množit i pelargonie nebo bylinky, které přezimovaly na chladném místě. Panna nám dává také sílu k namáhavým pracem vyžadujícím trpělivost, jako je například překládání a prosívání kompostu pro použití na záhonech i v nádobách.

  Jarní zahradu zdobí nenáročné krokusy Jarní zahradu zdobí nenáročné krokusy Zdroj: Shutterstock.com / Ljubomir Trigubishyn

Kvetoucí a nádherná

V úterý a ve středu prochází ubývající měsíc znamením Vah, které stimulují především květy rostlin. Kvetoucí cibuloviny i dřeviny, které zdobí zahradu a sytí první čmeláky a včelky, ocení přihnojení (nejlépe tekutým organickým hnojivem, které prospívá i půdě) a v případě potřeby i závlahu. Péči si zaslouží i kvetoucí pokojové rostliny. Harmonické působení Vah přeje jemnému přetváření zahrady a jejímu obohacování dekoracemi, které ladí s vaším vkusem a fantazií.

Zelené dny

Ve čtvrtek a v pátek prochází ubývající Měsíc znamením Štíra, který je spojen především s listy rostlin. Je ideální čas pro péči o pokojové rostliny okrasné listem i o stálezelené rostliny na zahradě či balkóně. Prospěje jim zálivka i přihnojení. Štír je považován za velmi plodné znamení, které posiluje jak odolnost rostlin, tak jejich léčivý potenciál. Péči ocení i léčivé rostliny a aromatické bylinky, které můžete také vysévat a množit řízkováním. Ke Štíru patří věčný koloběh zrození a rozkladu, proto můžete založit kompost, základ budoucí úrody. K práci s kompostem vybízí Štír především v kombinaci s ubývajícím Měsícem. 

  Originální zahradní dekorace Originální zahradní dekorace Zdroj: Shutterstock.com / mubus7

Sobotní odpočinek

V sobotu pokračuje vliv Štíra, zároveň však nastává Apogeum, odzemí, které je dle lunární tradice lepší využít k odpočinku nežli k zahradničení. Měsíc je Zemi nejdále a jeho působení na rostliny je příliš silné a nevyzpytatelné. Nechejte je proto raději odpočívat, podobně jako půdu.

Nedělní prořezávky

V neděli prochází ubývající Měsíc znamením Střelce, který působí především na plody rostlin. Vzhledem k tomu je vhodné pečovat především o rostliny užitkové plodem. Prořezávka proto prospěje ovocným stromům a keřům, ovšem den ve znamení Střelce usnadňuje i řez ostatních zatím bezlistých dřevin kromě těch, které kvetou velmi časně zjara.

Akční letáky