Provedená mapování potvrzují, že lupiny v Krkonoších přibývá. Lupina na krkonošské louky nepatří.
Zdroj: Kamila Antošová/Správa KRNAP

Trhejte lupiny, jsou jedovaté a škodí přírodě, prosí turisty ochranáři KRNAPu

Správa Krkonošského národního parku vyzývá k boji proti lupině mnoholisté. Tato krásně kvetoucí rostlina představuje pro krkonošské luční druhy značné riziko.

Lupina mnoholistá (Lupinus polyphyllus), známá také jako vlčí bob mnoholistý, pochází ze Severní Ameriky. Poprvé se v České republice objevila koncem 19. století. Kvete od června a její bohatá květenství plodí velké množství semen s vysokou klíčivostí.

Lupina vlčí bob je trvalka okrasná i užitečná Lupina vlčí bob je trvalka okrasná i užitečná Zdroj: Sergey Borisov_88 / Shutterstock.com Dospělé rostliny jsou mohutného vzrůstu a vytvářejí rozsáhlé zapojené porosty. V symbióze s hlízkovými bakteriemi dokáží obohacovat půdu o dusík a měnit tak živinové poměry v půdě vyhovující rumištním druhům jako je např. kopřiva nebo šťovík. V Česku je lupina mnoholistá klasifikována jako invazivní druh, který poškozuje naše ekosystémy. Invazivní rostliny jsou charakteristické tím, že se snadno šíří. Lupina si zvolila dravou životní strategii s velice efektivním způsobem rozmnožování. Produkuje vysoké množství semen a tvoří husté porosty. V našem prostředí nemá přirozené nepřátele.

Tahle lupina je pro zvířata jedovatá

I na krkonošských loukách se lupina šíří od chalup a ze zahrádek, kde se pěstuje jako okrasná květina. Po úniku ze zahrad se šíří především na neudržované louky, náspy podél cest a na lesní paseky. Všude tam však postupně vytlačuje původní luční druhy. Tím pro krkonošské louky představuje vcelku závažné riziko. Lupina je schopná růst na kyselých a na živiny chudých stanovištích.

V Česku je lupina mnoholistá klasifikována jako invazívní druh, který poškozuje naše ekosystémy. V Česku je lupina mnoholistá klasifikována jako invazívní druh, který poškozuje naše ekosystémy. Zdroj: Kamila Antošová/Správa KRNAP

Pohled na kvetoucí lupinu je sice pěkný, ale pokud nezabráníme jejímu dalšímu šíření, na některých loukách neporoste kromě lupiny nic jiného. Louky ztratí jak na výživové hodnotě, tak i na své druhové rozmanitosti. Mnoho místních druhů hmyzu a živočichů vázaných na původní luční druhy tak ztratí svůj domov. Lupinové louky nebudou vhodné na pastvu ani senoseč. Proč? Celá rostlina lupiny mnoholisté je jedovatá. Obsah alkaloidů v rostlině může v některých případech dosáhnout až 2,5 %. Jedovatá dávka pro ovci je 500 g natě nebo 100 g semen. Otrava způsobuje poškození jater a nervového systému, srdce a ledvin. Projevuje se těžkým dechem, poruchami srdce a trávení, žloutenkou, krví v moči a celkovou netečností. Prognóza je vždy velmi nepříznivá. U člověka otrava zatím zaznamenána nebyla.

Lupina škodí krkonošským loukám

Lupina roste i na krkonošských loukách, z kterých postupně vytlačuje původní luční druhy. Právě proto pro krkonošské louky představuje závažné riziko. Provedená mapování potvrzují, že lupiny v Krkonoších přibývá. Jako agresivní invazivní druh škodí rostlinám, které jsou v Krkonoších původní. Bohužel není v možnostech Správy KRNAP sekat lupinu včas všude tam, kde se rozšířila. Prosíme proto o pomoc vlastníky luk a hospodáře. Včasná seč omezí další šíření lupiny. Lupinu je třeba sekat nejpozději v době, kdy začne kvést, aby nemohla vytvořit semena.

Výzva pro turisty i chalupáře

Zatímco květy lupiny upoutají už z dálky, semeníky jsou méně nápadné. Zatímco květy lupiny upoutají už z dálky, semeníky jsou méně nápadné. Zdroj: Mariola Anna S / Shutterstock.com Správa KRNAP uvítá informace o výskytu lupiny i dalších invazivních rostlin v Krkonoších (např. na mailu info@krnap.cz.). A když na svých túrách jako návštěvníci hor uvidíte kvetoucí lupinu, klidně si ji utrhněte, pomůžete krkonošské flóře. Pozor ale na lupinu odkvetlou se zralými semeny – abyste naopak nepřispěli k jejímu dalšímu šíření.

Pokud vás zajímají i další invazivní rostliny, které se v Krkonoších šíří, najdete více informací např. v brožuře Invazivní rostliny v Krkonoších. Obsahuje nejen charakteristiku těchto rostlin, ale také tabulku kvetení a doporučený čas a způsob jejich likvidace. Brožura je volně ke stažení na webu Krkonošského národního parku krnap.cz

Akční letáky