obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Lze roketu pěstovat jako trvalku? Divokou ano, jmenuje se křez

Jeden typ rokety má listy jako zmenšená pampeliška. Listy druhého jsou tenké, členité. Ačkoli jsou oba prodávány jako roketa či rukola, jedná se o odlišné druhy. Jeden je jednoletý, druhý vytrvalý.

Roketa setá (Eruca sativa) je rychle rostoucí jednoletka. Stále větší oblibu si získává i roketě podobný křez (Diplotaxis tenuifolia, Brassica tenuifolia, Eruca tenuifolia, Rucola selvatica). Jeho semena bývají k dostání pod názvem wild rocket či roketa (případě rukola) úzkolistá. Jeho výrazná chuť je podobná roketě, lístky jsou však tenčí, semena drobnější, květy žluté namísto bílých. Kořeny této trvalky vydrží i tuhé zimy, zjara obrůstá.

křez tenkolistý zvaný rukola, divoká roketa či arugula křez tenkolistý zvaný rukola, divoká roketa či arugula Zdroj: Shutterstock.com / Anna_Andre

Pěstování

Křezu svědčí teplé místo a lehčí půda. Vysévejte ho do řádků vzdálených od sebe 10 cm v rozestupech 15 cm. Jednotlivé sazenice můžete pěstovat i mezi jinou zeleninou nebo dokonce mezi okrasnými trvalkami. Na rozdíl od rokety seté se nehodí k rychlení na buničině, zato časně zjara obráží z přezimovaných kořenů, a za mírných zim často vytrvají i zelené listy. Ještě časnější sklizeň poskytne sazenice pěstovaná ve skleníku.

Díky tomu, že je křez vytrvalý a má hluboké kořeny, vydrží bez zálivky i dlouhé sucho. Jen vzcházející porosty vyžadují zálivku. 

Květy křezu jsou chutné, zdravé a velmi ozdobné Květy křezu jsou chutné, zdravé a velmi ozdobné Zdroj: Shutterstock.com / Swapan Photography

Jedlé listy i květy

Mladé listy rokety i křezu jsou skvělé do těstovin, salátů, polévek, na obložené chleby. Když rostliny vykvetou, listy bývají až příliš hořké, ale můžete využít jedlé květy – kvetoucí rostliny jsou celkem pohledné. Z listů lze také připravit pikantní obdobu bazalkového pesta, rozmixovat je s olivovým olejem. Svou pikantní chutí nahradí i listy medvědího česneku, takže není třeba plenit jeho porosty v přírodě (i medvědí česnek lze pravda pěstovat, má však již trochu vyhraněnější nároky).

Akční letáky