Někdy je nutné zapojit do výsadby i takové rostliny, které barvou ani velikostí květů příliš neoslní, ale o to víc upoutají krásnými tvary. Takové jsou třeba neokoukané máčky, které jsou pro svůj výrazný ježatý vzhled někdy nesprávně pokládané za bodláky.

Máčky nejsou zhýčkané

Máčky najdeme v rodu Eryngium, a ačkoli tak na první pohled nevypadají, patří k blízkým příbuzným mrkve a kerblíku. Rozdělit je můžeme do dvou skupin: do evropské a do americké. Zatímco máčkám ze Střední a z Jižní Ameriky naše chladné, vlhké zimy vadí, druhy pocházející z horských oblastí a kamenitých strání Evropy u nás lze pěstovat relativně snadno. Přesto se s máčkami na českých zahrádkách potkáme málokdy. Jednak za to může nedostatečná nabídka na trhu, jednak to, že se těmto exoticky vyhlížejícím rostlinám neprávem přisuzuje zhýčkanost.

Ozbrojené rostliny

Rod máček nabízí rozmanité druhy a kultivary, jedno však mají společné: ostnité, někdy ztuha ostnité listy a listeny, které mohou vybíhat v koncový osten. Právě tyto ostny rostlinu chrání před spásáním zvěří.

Pětice atraktivních máček

Eryngium giganteum, česky máčka obrovská, patří k nejnápadnějším druhům. Pěstujeme ji jako dvouletku. Na optimálním stanovišti se snadno udržuje samovýsevem. Odrůda Silver Ghost je silně stříbřitá (v. 100 cm, š. 30 cm).

Eryngium x tripartitum vyniká bohatě rozvětvenými, modrofialovými lodyhami s množstvím malých květenství stejné barvy. Na rozdíl od předchozího druhu nejlépe vynikne ve větším počtu (v. do 90 cm, š. kolem 45 cm).

Eryngium alpinum neboli máčka alpská je krátkověká trvalka s bílými či modrými kvítky v cylindrických květenstvích obklopených hustě střapatým věncem dlouhých listenů. Má modré lodyhy (v. asi 70 cm, š. 40 cm).

Eryngium eburneum se svými zelenkavými kvítky uspořádanými do kouliček působí velice sympaticky. Zdobná je i růžice ostře zubatých, štíhlých listů. Tento americký druh na zimu ovšem musíme přenést do bezmrazé místnosti (v. až 100 cm, š. okolo 60 cm).

Eryngium bourgatii při pohledu shora připomíná hvězdy. Listenů nemá mnoho, jsou úzké, téměř bílé se zelenými špicemi. Kožovité listy mají stříbřitou žilnatinu. Pro svůj kompaktní vzrůst se nejlépe hodí do skalek (v. i š. 30–40 cm).

Pěstování na správném místě

Máčky si nejlépe vedou na plném slunci. Vítr snášejí bez problémů. Na místě, kde tyto pichlavé ozdoby chceme pěstovat, musí mít zemina schopnost uchovat si vláhu, ale jen do té míry, aby v zimě nezůstala přemokřená. Je to totiž právě zimní mokro, nikoli nízké teploty, které máčky spolehlivě zahubí. Do suché písčité půdy proto před výsadbou přimícháme bohatou dávku organické hmoty, těžkou jílovitou půdu vylehčíme listovkou, hrubým pískem a drobným štěrkem. Pakliže prob-lém s odtokem vody přetrvává, nabízí se pěstování na vyvýšeném záhonu. Uvážlivým výběrem místa rovněž předejdeme potížím s přesazováním, které většina druhů kvůli dlouhému kůlovitému kořenu toleruje špatně anebo vůbec.

Minimum péče

Na semínkách máček si pochutnávají pestrobarevní stehlíci.

Díky dlouhému kořenu, který se dostane do hlubších vlhčích vrstev půdy, máčky tolerují delší období sucha. Nemulčujeme je, ani je nehnojíme. Prosperují spíše na chudších půdách. Nadbytek živin vede k vytaženému růstu a oslabení imunity. Odpadá také práce s odstraňováním uvadlých květů, které u máček nevyvolává nasazení nových poupat. Navíc suchá květenství vytvářejí pohledné siluety v nízkém podzimním sluníčku a nad sněhovou pokrývkou. A až se semínka vysypou, objeví se při troše štěstí nové semenáčky – pojistka pro případ, že by rostlina nepřežila zimu.

Krásné v kolektivu

Na máčkách oceníme decentní vybarvení od zelenkavé, přes stříbrnou po modrou až fialkovou, kterým osvěžují výsadbu v horkém létě. Proto se tak báječně hodí k oranžovým a žlutým květům rudbekií, řebříčků či ostálek. Modrým varietám sluší kombinace s růžově a bíle kvetoucími rostlinami. Výjimečnou podívanou máčky poskytují na štěrkovém záhonu v doprovodu vzdušných sporýšů argentinských, divizen a perovskií. Vždy a všude vypadají senzačně ve společnosti okrasných trav, které podobně jako třeba hladce stříhaný živý plot umocňují jejich atraktivní křivky.

Oblíbené nejen u floristů

Každá čerstvě nařezaná kytice získá díky máčce zajímavý vzhled. Máčky se hodí nejen do džbánu s prostými venkovskými květinami, ale i do elegantních svatebních kytic uvázané spolu s kalami a orchidejemi. Mimořádná trvanlivost z máčky dělá oblíbenou rostlinu k sušení, v suchých aranžích vypadá zajímavě i pod vrstvou barevného spreje. Také včelaři máčku oceňují, je totiž významnou medonosnou rostlinou, jelikož každý kvítek obsahuje spoustu nektaru.