Magnólie pochází z Číny, kde ji nazývají „hou po“. Svůj botanický název zdědila po svém francouzském objeviteli, botanikovi Pierre Magnolovi. Krása asijského keře překonala nejen hranice Číny, ale i Evropy... Dnes ji můžete vidět na celém světě. Zatím je evidováno 200 druhů magnólií, kterých ale rok co rok přibývá. Je totiž tak podmanivá a okouzlující, že prostě šlechtitelům nedá spát…
Na videu autora OKGardening Classic uvidíte pěstování magnólie ze semínka krok za krokem. Více na kanále YouTube.
Květy milenců
Spát magnólie nedala ani milencům… Obzvláště ve viktoriánské Anglii, kde si zamilovaní posílali květinové dary a právě magnólie symbolizovala důstojnost a vznešenost. Na jihu Ameriky zase bílé květy magnólií nesměly chybět ve svatební kytici. Nejen, že ji rozzářily, ale také naznačovaly krásu a nevinnost nevěsty. Pokud byste využili květiny k milostným vzkazům, mějte na paměti, že obsahují velké množství pylu. Proto si nejdříve ověřte, jestli váš „objekt touhy“ nemá náhodou tento druh alergie!
Láska, která kvete ze semínka
Pokud netrpíte na pylovou alergií, je magnólie strom či keř, který vás bude těšit dlouhá léta. Chcete-li ho mít hned, stačí si ho v zahradnictví koupit za pár tisícovek. Pro trpělivé máme ale tip, jak si ho vypěstovat levně ze semínek. Základem je, abyste měli k dispozici zralá semena ze šištic, která po sesbírání uchovejte ve vlhku a teple. Pak z nich pomocí brusného papíru odstraňte matný voskovitý obal, osušte je a vydezinfikujte nějakým antimikotickým přípravkem jako je třeba Fundazol. Jakmile máte „semínko“ očištěné, musíte ho nechat uměle dozrát. Nejlépe se vám to podaří, když ho dáte do sáčku či plastové misky s trochu navlhčeným perlitem či pískem. Základ magnólie dejte do chladničky a nechte ho tam odpočívat 3 – 4 měsíce. Pozor: Průběžně kontrolujte, jestli perlit nevyschl, případně mu dodejte potřebnou vláhu!
Trpělivost se vyplácí
V dubnu pak semena můžete vysít rovnou do truhlíku nebo na okenní parapet. Šance, že se vám rostlinka „chytne“, je zhruba 50 %, ale neztrácejte naději. První semenáčky se objeví už za několik týdnů, ale občas se stane, že si dá magnólie na čas a vyklíčí klidně až za několik měsíců. Dbejte na to, aby její stanoviště bylo klidné, teplé, bez zbytečných vichrů a průvanu. Buďte trpěliví, semenáčky posílí až druhý rok. Pak už by vaše magnólie měla mít reálnou šanci na přežití. Pokud ji „vypipláte“, budete mít na zahradě krásnou a ušlechtilou společnost hned na několik desítek let. A kvůli tomu se ta námaha vyplatí.
Zdroje: https://abecedazahrady.dama.cz, www.gardeningknowhow.com