Jestliže chcete mít na zahradě něco opravdu originálního a zároveň odolného, zvolte atraktivní mahónii. Tento stálezelený bujný keř je doslova nádherným klenotem každé zahrady. Lze jej pěstovat jako solitér, ale stejně tak se hodí k výsadbě hustého živého plotu. Navíc nádherně kvete a má i výrazně vybarvené plody. Co potřebuje mahónie ke svému růstu a jak ji pěstovat?
Mahónie cesmínolistá (Mahonia aquifolium)
Jedná se o zajímavou stálezelenou rostlinu, která pochází ze Severní Ameriky. K pěstování je značně oblíbená pro svou nenáročnost a vzhled. Každého totiž upoutají nejen její výrazné listy, které jsou dekorativní po celý rok, ale i krásné květy. Tato keřovitá rostlina obvykle dorůstá výšky od 1 do 2 m a když má k růstu vše potřebné, bude se vám na zahradě rozrůstat mnoho desítek let.
Podoba listů je dokonalá
Mahónie cesmínolistá má složené tmavě zelené a nádherně lesklé listy s typickými ostny na okrajích. Na zimu bývají prokreslené purpurovou a bronzovou barvou, takže svou podobou zaujmou po celý rok.
Nepřehlédnutelné květy
Na jaře, obvykle od dubna do května, se keř rozkvete úžasnými žlutými květy uspořádanými v hroznovitých latnatých květenstvích. Mají velmi příjemnou vůni, která přitahuje různé druhy hmyzu, zejména včely a motýly. Po odkvětu se z nich tvoří tmavě modré až černé bobule, které jsou oblíbenou potravou mnohých ptáků. Navíc jsou jedlé a zdraví prospěšné.
Stanoviště
Mahónii se daří na polostinných až stinných lokalitách, proto rostlině před výsadbou vyberte místo s dostatečným stínem nebo jen s mírným dopadem slunečních paprsků. Přímé slunce by mohlo mahónii zbytečně poškodit, obzvlášť během horkého léta.
Vyhovující půda
Nejlépe vám bude mahónie prospívat v dobře propustné a vlhké vápenité půdě s mírně kyselým až neutrálním pH. Měla by být bohatá na humus a dobře odvodněná, rostlině nevyhovuje stojatá vlhkost.
Zálivka
Mladé rostliny vyžadují pravidelnou zálivku, ale starší keře jsou odolnější a nenáročné na vodu. Pravidelné a rovnoměrné zalévání je potřeba dodržovat pouze během dlouhodobě suchého počasí.
Hnojení
Mahónie nejsou náročné ani na hnojení. Hnojivo je dostačují aplikovat na začátku vegetačního období. Mělo by obsahovat vyšší podíl draslíku a fosforu, což podpoří rozvoj kořenového systému a kvetení. Lze využít i kompost.
Řez a množení
Rostlinu si můžete sami namnožit během léta řízkováním. Mahónie nepotřebují pravidelný řez, ale občasné odstranění odumřelých nebo příliš dlouhých větví pomůže udržet rostlinu zdravou a zároveň i dostatečně esteticky přitažlivou. Jestliže se do řezu pustíte, udělejte to vždy po odkvětu.
Ochrana před škůdci
Mahónie je velmi odolná rostlina, která není náchylná k chorobám a škůdcům. Občas se mohou objevit mšice nebo molice, které lze ošetřit běžně dostupnými přípravky.
Léčivé plody a kořen
Ačkoliv jsou plody mahónie cesmínolisté poměrně kyselé, jsou oblíbené pro své léčivé účinky. Jsou zdrojem vitamínů A, C a obsahuje také rozpustné vlákniny pektinu, který snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Jsou nabité antioxidanty, které významně podporují imunitu.
Bobule se využívají při léčbě běžných zdravotních problémů, jako je nachlazení, chřipka, snižují tvorbu hlenu a pomáhají při kvasinkových infekcích, akné, ekzémech a lupénce. Z plodů si můžete připravit džemy, kompoty, ale i skvělé víno. Kořeny mahónie obsahují alkaloid berberin, který má antibakteriální a protizánětlivé účinky.
Zdroje: www.ceskestavby.cz, www.wikipedia.org, www.zahradkaruvrok.cz