Stálezelené listnaté dřeviny jsou v našem klimatu vzácností. Patří mezi ně mahónie, keř okrasný listy, květy i plody, jež lze na zahradě snadno pěstovat. Využít jej lze na zakrytí půdy, do podsadeb i jako pozadí. Husté porosty i plody ocení ptáci.
Mahonie rozkvétá už v zimních měsících.Autor: Archiv ireceptar.cz
Půdopokryvné keře do stinných koutů a pod stromy
Vzhledem k poléhavému keřovitému růstu jsou mahony velmi vhodné jako podrostové keře v rozsáhlejších výsadbách vyšších stromů nebo na stinnějších místech zahrad, kde je můžeme využít i jako půdopokryvné rostliny. Velmi zajímavě působí, pokud je vysadíme před skupinou vyšších stromů či keřů, nebo naopak jako pozadí pro záhony stínomilných trvalek či letniček.
mahonie cesmínolistá má dekorativní listy i plodyAutor: Archiv ireceptar.cz
Pěstování
Mahony rostou v přírodě převážně na pohostinných až stinných stanovištích v lesích a hájích a z toho vycházíme i při jejich pěstování. Svědčí jim pohostinné či stinné místo, na slunečním úpalu neprospívají. Nároky mají velmi podobné jako cesmíny.
- Potřebují propustnou, na živiny bohatou a stále přiměřeně vlhkou půdu s neutrální reakcí.
- Pokud je půda dostatečně výživná, hnojení není nutné, jinak hnojíme v sezóně asi jednou za tři týdny hnojivy určenými pro okrasné listnaté dřeviny.
- Řez snášejí velmi dobře, pravidelných zastřiháváním je proto lze snadno tvarovat a udržet v požadované velikosti.
- Množíme je předevím vegetativně, nejčastěji řízkováním či hřížením. Nové sazenice je možné získat i z odkopků od rozrostlejších keřů.
- Proti mrazu jsou mahony odolné, avšak vzhledem k tomu, že se jedná o stálezelené dřeviny, které vodu odpařují i v zimě, mnohdy přes zimu uschnou. Je proto vhodné je při oblevě zalít.
Mahonie zaujmou i proměnami zbarvení listů.Autor: Archiv ireceptar.cz