mák Skorý sivý
Zdroj: Petr Dostálek, Gengel

Mák Skorý sivý, stará odrůda s krásnými květy a lahodnými semeny

Naši předci pěstovali mnoho odrůd máku, lišící se vzhledem i chutí. Díky nadšencům se některé zachovaly dodnes a opět se šíří mezi drobné pěstitele, kterým mák ozdobí zahradu a zpestří jídelníček.

Skorý sivý je pravděpodobně slovenská krajová odrůda, kterou jsme na Gengel získali od soukromých dárců v roce 2002, původně pochází „od starej tetky na trhovisku zo Žibritova“. Její květ je světle fialkový s výraznou tmavou skvrnou u základny, makovice jsou štíhlé a vysoké; semena jsou šedá, jak naznačuje už slovenské pojmenování sivý. Jde o ranou až velmi ranou odrůdu, v gengelské sbírce rodinných a krajových odrůd patří mezi nejranější odrůdy.

Pěstování

U máku skorého sivého doporučujeme co nejčasnější setí, pokud to jde již v únoru, případně březnu. Meziřádková vzdálenost je 30 cm, používáme organické hnojení, případně možná je i druhá trať. Dobré zásobení vodou podpoří rychlý vývin rostlin. Skorý sivý zraje velmi časně, jako první odrůda.

Typické štíhlé makovice odrůdy Skorý sivý Typické štíhlé makovice odrůdy Skorý sivý Zdroj: Petr Dostálek, Gengel

Semenaření

Osivo vybíráme podle typického tvaru makovic a barvy semen. Mák Skorý sivý poskytl Gengel (spolu s dalšími makovými sortami) Výzkumnému ústavu olejnin v Opavě do Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin a agrobiodiversity; odrůda tak slouží laické i odborné veřejnosti.

Barva semen dala máku Sivému skorému jméno Barva semen dala máku Sivému skorému jméno Zdroj: Petr Dostálek, Gengel

Mák v kuchyni

Nastrouháme syrová jablka, pomeleme mák, smícháme, přisladíme medem rozpuštěným v trošce vody, přimeleme koriandrové semínko. Všechno ještě pořádně zamícháme, necháme chvilku odstát (15-30 minut) a pak podáváme.

Akční letáky