Malá pila je šikovný pomocník a jde ovládat i jen jednou rukou
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Malá řetězová pila pomůže při řezání, dávejte si pozor na laciné modely

Jednoruční motorová řetězová pila je šikovný pomocník. Díky malým rozměrům s ní zvládnete rychlou zimní prořezávku. Perfektně se také uplatní při menších řezbářských a tesařských pracích.

Jak funguje

Detail antivibračního systému pružinami Detail antivibračního systému pružinami Zdroj: Archiv ireceptar.cz Jejím základem je dvoutaktní motor s ležícím válcem a horizontálně umístěnou klikovou hřídelí. Ta je uložena do valivých ložisek, která se zde mažou směsí benzinu a oleje v doporučeném poměru. Tato směs také zajišťuje mazání všech pohyblivých vnitřních částí motoru. Aby bylo možno s pilou pracovat pod různými úhly náklonu, její karburátor je membránový. Jedná se o stejné řešení jako u řetězových pil klasické koncepce. Avšak proti nim má jednoruční model menší řeznou soupravu a řetěz s jemnějšími řezacími elementy. Pro vysokou spolehlivost je u všech typů těchto malých pil použito bezkontaktní elektromagneticky řízené zapalování. Jde o řešení odzkoušené i v jiných strojích. Skládá se z cívky, kabelu s koncovkou pro zapalovací svíčku a zkratovacího zařízení. K indukci napětí dochází při přiblížení magnetu k cívce. Magnet je zalitý do setrvačníkového chladicího kola. K vypnutí motoru dochází tak, že při sepnutí vypínače motoru dojde ke zkratování primárního vinutí cívky.

Malá pila je šikovný pomocník a jde ovládat i jen jednou rukou Malá pila je šikovný pomocník a jde ovládat i jen jednou rukou Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Stále platí, že je třeba se mít na pozoru před velmi levnými výrobky z nekvalitních součástí. Poznáte to jednoduše, podle směšovacího poměru paliva. Kvalitní motory vyžadují mazací poměr 1:50, laciné asijské produkty až 1:25. Příliš mnoho oleje motor spolehlivě zničí tím, že dojde k vytvoření úsad, které  poškodí povrchovou vrstvu válce a pístní kroužky.

Jednoduché ovládání a údržba

Ovládací prvky jsou řešeny tak, aby přístroj bylo možné držet v jedné nebo obou rukách. Nechybí bezpečnostní brzda řetězu, která je součástí každé pily. Při výběru si pilu osahejte a vyzkoušejte, zda vám bude vyhovovat po stránce ergonomie. Některé modely pil mají přístup ke vzduchovému filtru řešen tak, aby nebylo nutno použít nářadí. Nikdy podomácku nezasahujte do seřízení motoru. Pokud dojde k výraznějšímu ochuzení směsi, zadřete motor. Také příliš otupený řetěz nedělá motoru dobře.

Akumulátory pronikají i do sortimentu malých pil Akumulátory pronikají i do sortimentu malých pil Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Použití malé pily

Malou řetězovou pilu používají především soukromníci z řad zahradníků. Ti potřebují takovýto šikovný přístroj v rámci provádění „stromové chirurgie“. Jednoruční pila se výborně osvědčila při práci v zarostlých, hustých korunách stromů, kde je potřeba citlivě vyřezat větší množství silnějších větví. U domu ji využijete při různých stavebních úpravách. Ať jde o novou střechu, stavbu pergoly nebo přístřešku pro automobil.

Může být i dárkem

Nadšenec malou řetězovou pilu uvítá i jako vánoční dárek. Přístroje s cenou kolem 10 000 Kč jsou již dostatečně kvalitní na to, aby udělaly službu i náročnému uživateli. Většina prodejců zvučných značek je proškolená, takže vysvětlí ovládání přístroje, předvede jej v chodu a poučí i o správném postupu údržby. Důležité je také mazání řezné soupravy, biologicky odbouratelný olej však v nádrži nesmí přes zimu zůstat. Zrosolovatí a při startu na jaře napáchá škody na mazacím čerpadle. Také palivo se vyplatí na zimu vysát nebo alespoň použít stabilizátor.

Akční letáky