Malé druhy hortenzií můžete pěstovat jak na zahradě, tak i v květináčích na terase či balkoně. Přestože jsou keříky drobnější, květenství mají stejně bohaté jako klasické hortenzie. Radovat se z jejich květů můžete většinou od jara do podzimu. Hortenzii si můžete vybírat z několika druhů, velikostí i všemožných barev.

Ve videu můžete vidět, jak vypadá 5 nejroztomilejších trpasličích druhů hortenzie:

Zdroj: Youtube

Velké listy a květy

Mini Penny, Pistachio nebo Rhythmic Blue jsou trpasličí hortenzie s velkými listy a bohatými květy, jejichž barva záleží na pH půdy. Pokud je půda kyselá, zbarvení květů jde do modra až fialova, v opačném případě mají květy růžovou barvu. I když jsou tyto druhy trpasličí, mohou vytvářet odnože, kterými se dále rozšíří. Jejich odstraněním však snadno zajistíte rostlině kompaktnost.

Trpasličí hortenzie horalská

Tuff Stuff je drobná hortenzie původem z Japonska a Koreje. Stejně jako předešlé hortenzie, tak i tato se zbarvuje v závislosti na kyselosti půdy. Po celé léto neustále nasazuje nové květy a na podzim se můžete těšit i z lehce purpurových listů. Ještě menší odrůda Tiny Tuff Stuff, která dosahuje do výšky pouhých 60 cm, se hodí především do malých předzahrádek či květináčů.

Odolné s bílými květy

U chocholatých hortenzií si barvu květů nevyberete, jelikož kvetou pouze bíle. Nicméně čím starší jsou květy, tím se zbarvují do růžova až červena. Hojně kvetoucím druhem jsou především hortenzie Bobo, Bombshell, Flare nebo Firelight Tidbit. Skvěle se jim povede na přímém slunci nebo v polostínu.

Trpasličí hortenzie dřípená

Odrůdy Invincibelle jsou hortenzie s bohatým kvetením především v létě. Nejlépe se jim daří v polostínu, ale snesou také přímé slunce. Tyto husté malé keříky jsou skvělé jako nízký živý plot, do květináčů nebo na trvalkové záhony.

Tvar listů jako dub

Hortenzie dubolisté si získaly svůj název podle tvaru svých listů, které připomínají listy dubové. Patří sem například Little Honey, Pee Wee nebo Munchkin. Tyto hortenzie kvetou převážně na starém dřevě, a proto je důležité odstraňovat řezem pouze poškozené větve.

Jak správně zavařovat ovoce a připravovat marmelády? To si poslechněte v nejnovější poradně našeho podcastu iReceptář do ucha přímo TADY:

Související články

Zdroje: bhg.com, radimejak.cz