obrázek z archivu ireceptar.cz

Maličké, přesto okouzlující: sukulenty zvané kvetoucí kameny

Sukulenty rodu Lithops, v překladu „rostliny s kamennou tváří“, zaberou sotva několik čtverečných centimetrů místa. Přitom jsou to fascinující zelené bytosti. Tváří jako pohledné, ale neživé kamínky. A pak najednou oslnivě vykvetou.

Květ živých kamenů bývá větší, než samotná rostlina. Nejčastěji je zářivě žlutý, může být ale i bílý či růžový. Obvykle vykvétají ve stejnou dobu, proto skupinka lithopsů, pěstovaná v jedné misce, vytvoří opravdu nádhernou podívanou.

Lithops v květuLithops v květuAutor: Shutterstock.com / Mingkwan Doilom

Lithops pochází z Afriky. Tyto rostliny se dokonale přizpůsobily životu na nehostinných, suchých pouštích. Téměř celým tělem kotví v zemi, která je chrání, a jen svrchní plošky vystavují slunci. Umí se do ní dokonce zavrtat podle potřeby. Nemají stonek a zdánlivě ani listy. Svým vzhledem skutečně splývají s kamínky pouště. Ale poušť není jednotvárná. Lithopsy hrají různými odstíny od okrové, hnědé a zelené až po červenou. Svrchní plošky jejich dužnatých a svrchu zploštělých listů jsou jemně vzorované. Drobnými otvory můžete dokonce nahlédnout až do nitra rostliny. Hlavní zázrak ale přichází v době, kdy rostlina rozkvete.

Jak pěstovat živé kameny

Lithops je houževnatý a odolný sukulent, ale je třeba mu poskytnout podobné podmínky, jaké panují na poušti. Jim je svým vzhledem i životním cyklem přizpůsoben a nemůže je změnit, i když by mohl žít v hojnosti.

  • Pěstební substrát musí být písčitý, velmi dobře propustný.
  • Rostlinu umístěte na co nejsvětlejší místo k oknu. V přírodě roste na plném slunci.
  • Velmi prospěšné je letnění na balkóně či terase. Pokud tuto možnost nemáte, dopřejte živému kameni alespoň čerstvý vzduch u otevřeného okna. Potřebuje svěží vánek, stojící, zatuchlý vzduch nesnáší.
  • Od jara do podzimu lithops zalévejte v delších intervalech, ale tak, aby byl celý substrát dobře provlhčený. Pak jej nechejte vyschnout (což může trvat i dva týdny) a zálivku opakujte teprve až bude substrát opět opravdu suchý. Přesvědčit se o tom můžete například pomocí špejle – vlhký substrát na í ulpí.
  • Na podzim zálivku snižte, v říjnu přestaňte zalévat zcela.

 

Lithops: Ze staré rostliny se rodí nováLithops: Ze staré rostliny se rodí nováAutor: Shutetrstock.com / Mingkwan Doilom

  • V zimě potřebuje lithops odpočinek při teplotě nejlépe kolem 10°, maximálně 15° C na světlém místě. Přitom jej vůbec nezalévejte. Listy začnou schnout, což je ale přirozený proces. Uprostřed odumírajících listů se narodí nová rostlinka, nebo dokonce hned dvě najednou. Můžete je rozesadit a pěstovat každou zvlášť.
  • Na jaře lithops můžete přemístit na teplejší místo a opět začít zalévat. Pokud zimní regenerace proběhla úspěšně, brzy vykvete.

 

semenáčky Lithopssemenáčky LithopsAutor: Shutterstock.com / Alina Kuptsova

Ze semínka

Když lithops odkvete, uzrají zanedlouho semena. I v domácích podmínkách jsou životaschopná a obvykle ochotně klíčí. Semínka vysejete je na jaře do lehkého substrátu a opatrně zvlhčujte. Na podzim mladé rostlinky přesaďte. V dalších letech přesazujte pouze jednou za dva až čtyři roky, kratší intervaly rostlinám nesvědčí.

 

Akční letáky